FOTO: Do ulíc sa vybrali tisíce ľudí, aby pochodovali za Jána a Martinu

POCHOD: Nechceme spä 90 te! Bratislava
SITA

Vo viacerých slovenských i zahraničných mestách sa konali spomienkové stretnutia na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. V Bratislave sa stretli tisíce ľudí na Hviezdoslavovom námestí, odkiaľ prešli na Námestie slobody a odtiaľ sa pohli smerom k Úradu vlády SR.

Na pochode sa okrem „obyčajných“ ľudí zúčastnili aj politici, publicisti, reportéri bez hraníc či sám prezident Andrej Kiska. Na pochod prišli ľudia všetkých vekových kategórií, v rukách niesli obrázky Jána Kuciaka a transparenty s rôznymi nápismi – Skutočným zmyslom štátu je spravodlivosť, Skutok sa stal, Mafiánske prostitútky, odstúpte či charakterne znepokojená, Hnevám sa, Mafia, get out of my country, Útok na novinárov = útok na všetkých. Podľa odhadov organizátorov sa na pochode zúčastnilo 20- až 25-tisíc ľudí.

Akciu „Nechceme späť 90-te! Pochod za Jana Kuciaka a Martinu Kušnírovú“ zvolali Peter Nagy a Katarína Nagy Pazmany. S organizáciou sa rozhodli pomôcť aj študenti z Veľkého protikorupčného pochodu. Organizátori pochodu na Facebooku vyzvali k pokojnému priebehu akcie. Akciu koordinovali so štátnou aj mestskou políciou, dopravným podnikom a ďalšími, ktorí sa postarajú o bezpečnosť pochodu.

Na Námestí slobody sa zúčastneným prihovorili napríklad Lukáš Fila (CEO Denník N), šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová či publicista Milan Martin Šimečka.

Na pochode prečítali aj list českej investigatívnej novinárky Pavly Holcovej z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, ktorá s Janom Kuciakom spolupracovala. Na pochod nemohla prísť, keďže ju stráži polícia. Kuciaka poznala päť rokov, riešili spolu mnoho „komplikovaných, absurdných i nikam nevedúcich káuz“. Na poslednej pracovali 18 mesiacov, rozprávali sa spolu aj niekoľkokrát denne. „Pochopila som, že príbeh, ani myšlienku nezabiješ, aj keby si veľmi chcel,“ prečítala list slovenská herečka Táňa Pauhofová z listu Holcovej. To, či jeho smrť súvisí s jeho posledným článkom, nevie a nechce špekulovať.

Martin M. Šimečka pripomenul, ako v Novembri ´89 stál na námestí proti režimu, ktorý mlátil svojich občanov. Veril, že to boli jeho posledné demonštrácie. „Hoci nepoznáme meno vraha, poznáme meno páchateľa. Je ním korupcia,“ vyhlásil s tým, že ešte do minulého týždňa si myslel, že korupcia je len parazitom na demokracii, s ktorým sa dá žiť, ale dnes vieme, že korupcia môže zabíjať.

„Vieme, že ak sa nebudeme spoločne brániť, mŕtvych môže pribúdať,“ pokračoval Šimečka s tým, že neverí, že súčasná vláda nám v boji s korupciou môže pomôcť. Pripomenul, že premiér Robert Fico dlhodobo atakoval novinárov. Zároveň verejnosti odkázal, že ich novinári potrebujú, že potrebujú, aby ich čitatelia, poslucháči, diváci neboli ľahostajní. Zárukou demokracie sú podľa neho slobodné médiá a angažovaná spoločnosť. Pripomenul aj výrok Thomasa Jeffersona, či má existovať vláda bez novín alebo noviny bez vlády, vybral by si druhú možnosť. Účasť na pochode mu dáva nádej, že sa skončila éra ľahostajnosti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk