Financovanie auta: aké sú možnosti a ktoré je najlepšie?

Man,Signing,Car,Insurance,Document,Or,Lease,Paper.,Writing,Signature
Foto: Shutterstock

Automobil sa v posledných rokoch stal predmetom dennej potreby. Nie každý má však k dispozícii toľko peňazí, aby si ho mohol kúpiť. Ak patríte medzi tých, ktorí majú dostatok financií na účte, potom bude úhrada z vlastného vrecka asi tou prvou voľbou, ktorá vám napadne. Čo keď ich ale nemáte? Zhrnuli sme niekoľko možností, ako si môžete na nové auto požičať.

Pokiaľ si rozložíte financovanie auta do splátok na dlhšie časové obdobie, nehrozia vám tak nečakané finančné problémy. Máte v podstate dve možnosti, ako si na auto požičať. Prvá je lízing a druhá spotrebiteľský úver na auto. S vhodným financovaním by vám mali primárne poradiť v spoločnosti, ktorá autá na predaj ponúka, alebo kde sa chystáte svoje nové vozidlo kúpiť.

Leasing

Leasing je u nás asi najznámejšia forma financovania nového auta. Funguje tak, že počas splácania vlastní auto leasingová spoločnosť, a až po zaplatení dlžnej čiastky prejde vozidlo do vášho vlastníctva. Na Slovensku využívame finančný lízing a operatívny lízing. Operatívny lízing znamená prenájom vozidla, kedy auto nikdy nebudete vlastniť, ale môžete ho neustále vymieňať za nový typ, a v cene máte poistenie a náklady na servis.

Na získanie lízingu neplatia také prísne pravidlá ako pri spotrebiteľskom úvere. Môže sa tak však ľahko stať, že si auto zaobstará osoba, ktorá bude mať neskôr problémy so splácaním.

Spotrebiteľský úver

Na auto si nemusíte požičiavať len od lízingovej spoločnosti, ale aj od bežnej banky alebo nebankovej spoločnosti. Občas môže byť taká pôžička výhodnejšia a navyše sa okamžite stávate vlastníkom automobilu. To je výhodné predovšetkým pre platcov DPH, ktorí si tak môžu odpočítať celé DPH naraz.

Na získanie spotrebiteľského úveru musíte splniť prísnejšie podmienky. Pri úvere nie je problém predať auto skôr, než je splatené. Je tu aj vyššia miera flexibility splácania. Vďaka tomu, že je vozidlo ihneď vaše, je možné na ňom vykonávať aj najrôznejšie zmeny a úpravy.

Tip: Pozor na nevýhodné úvery! Pred podpisom zmluvy si vždy porovnajte viac ponúk a neprijmite hneď tú prvú. Pri každej pôžičke sa vždy zaujímajte o celkovú zaplatenú čiastku a ročnú percentuálnu sadzbu nákladov na spotrebiteľský úver (RPMN).

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk