Dunaj je opradený legendami o nadprirodzených bytostiach, zachránili starých Bratislavčanov

Dunajské povesti
Foto: Gettyimages, Instagram/ metthouse_movie - koláž Bratislavadeň

Pod hladinou Dunaja žijú podľa legiend víly. Kedysi ich obývalo aj veľa vodníckych rodín, no v súčasnosti ich rýchlo ubúda.

Máte radi príbehy a rôzne legendy o starej Bratislave? Začítajte sa do dnešného článku. Povieme si viac o dunajských vílach a vodníkoch. Nadprirodzené bytosti by mali Dunaj obývať aj dnes. S Kačacou fontánou sa spája príbeh o ohrdnutom vodníkovi.

Dunajské víly a vodníci

O vodných vílach sa nehovorí v dobrom. Väčšinou sa opisujú ako zlomyseľné bytosti, ktoré sa zabávajú tým, že nechávajú stroskotávať lode.

Dunajské víly však nechceli páchať zlo, ale naopak, pomáhať. Viackrát zachránili životy starých Bratislavčanov, keď sa v Dunaji topili alebo lovili ryby na člnoch.

Keď sa víla zaľúbila do smrteľníka, mohla sa dostať z Dunaja, avšak hladina rieky sa už nikdy pred ňou neotvorila. Stala sa obyčajným človekom a svoju víliu rodinu nikdy nestretla. Posledné desiatky rokov nikto žiadnu vílu nevidel a hovorí sa, že za zánikom dunajských víl je láska.

Dunaj bol taktiež domovom vodníckych rodín. V súčasnosti ich však rýchlo ubúda. Nevyhovujú im premávky lodí, ruch na nábrežiach či špinavá voda. Vodníci boli vnímaní negatívne, pretože kradli ľuďom duše.

Vodník spájaný s Kačacou fontánou 

Jednou z najznámejších bratislavských sôch je Kačacia fontána na Šafárikovom námestí. Zobrazuje troch chlapcov premených na kameň, ktorí urazili jedného z dunajských vodníkov.

Tak ako iné nadprirodzené bytosti, aj tento vodník chcel spoznať život obyčajných ľudí. Traja kamaráti Miško, Ferko a Lacko sa starali o kačice, no jedného dňa sa začali vzdaľovať od brehu rieky. Neprivolali ich späť ani krikom. V tom sa pred kačicami vynoril muž v zelenom kabáte, zatlieskal a kačice sa vrátili späť k brehu.

Chlapci sa s vodníkom spriatelili. Avšak po čase začali vodníkovi adresovať posmešné poznámky a smiali sa mu pre jeho čudný vzhľad. Raz vodníka tak urazili, že sa strhla bitka a museli mu prísť na pomoc dunajské víly.

Vodník mal na chlapcov ťažké srdce a chcel sa pomstiť. Počkal si na chlapcov jeden deň, keď opäť na brehu rieky pásli kačice. Vbehol medzi nich a čarovným bičom premenil trojicu kamarátov aj kačice na skaly. Na mieste, kde sa premenili, stoja dodnes.

Kačacia fontána Staré Mesto Bratislava
Zasnežená fontána na Šafárikovom námestí. Foto: Facebook/ Staré Mesto Bratislava - radosti a starosti

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk