Maľba Mierová pieseň je jedným z ôsmich monumentálnych malieb v Petržalke.
Stopy bývalého režimu vidieť dodnes v uliciach mestských častí Bratislavy, či už vo forme umenia alebo v názvoch námestí. Maľba na petržalskom Námestí Hraničiarov patrí k umeniu, ktoré bolo moderné pred takmer 40 rokmi.
Nadrozmerná maľba
O tom, ako vznikalo dielo maliara Jána Ilavského v roku 1983, existuje dokonca krátka reportáž. Pohľad na maliarov pracujúcich vo vzduchu niekoľko metrov nad zemou priťahoval zvedavé oči malých aj veľkých obyvateľov.
Išlo o nadrozmernú maľbu a podobná ešte v tej dobe v hlavnom meste nebola. „Nosnou ideou maľby je mierová problematika,“ uvádza reportáž. Cieľom bolo zároveň skrášliť vtedajšie nové sídlisko.
Maľba sa vrátila
Okolo maľby prechádzali okoloidúci a autá až do roku 2005. V tomto roku sa totiž panelák, ktorého bočnú fasádu zdobí dielo, zatepľoval a maľba bola odstránená.
Obyvatelia sa museli zmieriť s tým, že dielo zmizlo a ani nedúfali, že sa raz opäť vráti. Skupina maliarov pracovala 10 dní na tom, aby sa nadrozmerná maľba opäť vynímala na svojom pôvodnom mieste.
Ide o ich druhú obnovu monumentálnej maľby v Petržalke. „My si myslíme, že má zmysel vrátiť tieto diela naspäť na svoje miesta. Išlo totiž o jedinečný fenomén, ktorý nenájdeme len tak hocikde na svete a tieto diela sú súčasťou Petržalky a umenia v jej verejnom priestore,“ hovoria maliari na Facebooku.
V pláne majú budúci rok obnovu ďalšieho diela na Blagoevovej ulici. Realizátorov maľby teší, že dali obyvateľom k 50. výročiu začiatku výstavby sídliska „malý darček“.