Divadlo Aréna sa má po rekonštrukcii za asi 7 miliónov eur stať jedným z najmodernejších na Slovensku

Divadlo Aréna v Bratislave počas rekonštrukcie. Náklady na rekonštrukciu spolu s technológiami dosiahnu približne 7 miliónov eur. Práce by mali trvať 18 mesiacov. Bratislava, 21. apríl 2022.
Foto: SITA/Branislav Bibel

Posledná rekonštrukcia budovy bola realizovaná v prvej polovici 90. rokov minulého storočia.

Divadlo Aréna v Bratislave, ktorého zriaďovateľom je Bratislavský samosprávy kraj (BSK), sa má po rekonštrukcii stať jedným z najmodernejších na Slovensku. Na tlačovej konferencii to uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Posledná rekonštrukcia budovy bola realizovaná v prvej polovici 90. rokov minulého storočia. Tak ako väčšina divadelných budov na Slovensku aj Divadlo Aréna bolo pred rekonštrukciou v zlom technickom stave a nespĺňalo základné normy, nehovoriac o energetickej náročnosti,“ vyhlásil Droba.

Celkové náklady na rekonštrukciu spolu s technológiami dosiahnu približne 7 miliónov eur. Takmer 4 milióny eur pokryje príspevok od štátu.

Komplexná obnova

V rámci komplexnej rekonštrukcie Divadla Aréna obnovia elektroinštaláciu, strechu, podlahy, ako aj fasádu budovy. Na streche pribudne nová veža, ktorá bude slúžiť na umiestnenie systémov ťahov pre javisko.

Na javisku bude nainštalovaná nová zvuková, osvetľovacia a projekčná technika. Obnovená bude taktiež vodná veža, ktorá je umiestnená v areáli divadla,“ konštatuje BSK s tým, že smerom na panorámu Bratislavy a nábrežie Dunaja bude nová kaviareň.

Tá vznikne na terase, ktorá sa vytvorí zväčšením protipožiarnych okien a schodiska a bude môcť fungovať aj mimo divadelnej prevádzky.

Rok a pol prác

Od začiatku tohto roka uskutočnili v rámci rekonštrukcie všetky plánované búracie práce, zemné práce a obnovili aj areálový vodovod s kanalizáciou.

Počas leta bude zhotoviteľ pracovať na streche, budovaní oceľových a železobetónových konštrukcii. Koncom leta budú realizovať reštaurátorské práce a v druhej polovici roka začnú pracovať na interiéri divadla.

V záverečnej fáze budú osádzať všetky javiskové technológie spolu so svetelnou, zvukovou a premietacou technikou,“ ozrejmil kraj. Práce by mali trvať 18 mesiacov, ukončené by mali byť v druhej polovici roka 2023.

Ide o národnú kultúrnu pamiatku

Zhotoviteľ k rekonštrukcii pristupuje citlivo, keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku. „Budova bude po rekonštrukcii v takom architektonickom stave, v akom bola naposledy v roku 1939. Obnovia sa krídla z bočných strán budovy, na streche pribudne veža. Aj tieto prvky budú obnovené podľa toho, ako ich mala budova v minulosti. Nad celým procesom rekonštrukcie dohliada pamiatkový úrad,“ vysvetlila vedúca oddelenia kultúry BSK Svetlana Waradzinová.

Ako dodala, nová rekonštrukcia vytvorí pre umeleckú prevádzku kvalitnejšie zázemie, ktoré sa rozšíri o nové priestory vďaka novovybudovaných krídlam z bočných strán budovy a pribudne aj moderný interiérový dizajn.

V Divadle Aréna sa počas 20-ročnej histórie uskutočnilo viac ako 3 500 podujatí, ktoré navštívilo približne 700-tisíc divákov. Od roku 2002 uviedlo na svojich doskách takmer 100 divadelným premiér.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk