Box je aj pre ženy: Ako s ním začať?

Box je aj pre ženy
Box je aj pre ženy: Ako s ním začať? thinkstock.com

Box je dynamický šport, ktorý zapája do činnosti každý sval vášho tela. Okrem toho, že vyformuje vaše telo k dokonalosti, posilní aj vašu vôľu.

Box je považovaný za jeden z najťažších športov. Je to aj z toho dôvodu, že zapájate do neho každučký sval v tele. Je náročný na kondíciu a obratnosť. Naučí flexibilite, rýchlosti, sústredenosti, dobrej reakčnej schopnosti.

Aké druhy boxu existujú?

Existujú viaceré smery boxu, Najznámejší je klasický box, thajský box, kick box, alebo ženskejšie formy ako fit box alebo taebo. Rozdiely medzi jednotlivými športovými odnožami boxu sú väčšinou v obrannom postoji, držaní tela a v jednotlivých typoch úderov. Niekde sa využívajú len ruky, inde sú rovnako podstatné aj nohy, čiže kopy.

Rozcvička

Pred tým, než sa na to dáte, mali by ste začať aspoň na pár minút denne behávať. Inak je dosť možné, že sa po prvom tréningu ani nepostavíte z postele. Kondícia je dôležitý aspekt k tomu, aby ste boli výkonní. Samozrejme, dá sa aj budovať a pri tomto športe to inak nepôjde. Na úvod, pred tým, než si prvýkrát udriete, by ste mali začať rozcvičkou v rozsahu cca 15 minút. Je podstatné si zohriať svaly, aby ste si neublížili. Beh a natiahnutie končatín, správny začiatok.

Box vhodný pre každého?

Box je skutočne vhodný pre každého bez zdravotných ťažkostí. Učia sa ho deti, ženy aj muži rôzneho veku. Tréningy by mali prebiehať samostatne pre mužov aj ženy, takže sa nemusíte báť, že by vaša sila nestačila. Nejdete zápasiť hneď do ringu, takže každý tréner prihliada na to, akého ste pohlavia.

Box je šport, ktorý si vyžaduje naozaj pevnú vôľu, vytrvalosť, sebaovládanie. Zistíte aký ste temperament, naučíte sa sebeobrane a obratnosti. Dokonale vyrysuje telo, napomáha k chudnutiu a spevňuje svalstvo.

Ako vyzerá tréning a čo na to potrebujem?

Ak ste si mysleli, že sa jemne zahrejete pár údermi do boxovacieho vreca, ste na omyle. Skutočný tréning sa začína aktívnou rozcvičkou, pokračuje prácou na technike úderov a kopov, ktorá sa cvičí s trénerom alebo sa striedate medzi sebou. Kopanie do vreca a boxovanie s nasadením všetkej sily zvládnu len ozajstní machri. Takže šetrenie svojej sily a energie je na mieste. Skoky na švihadle, cviky na stanovištiach, činky, toto je dané individuálne, podľa trénera. Pri boxe naozaj nejde počas celej doby tréningu len o samotné boxovanie. Postupne sa učíte rýchlosti, kondícii, vnímavosti, obratnosti a to si vyžaduje skutočne úroveň športovca.

Pri boxovaní je dobré mať vlastné rukavice, keďže aj ruky sa potia. Je to hygienickejšie. Nechajte si poradiť pri výbere veľkosti, keďže aj tá sa musí zvoliť ideálne k vašej veľkosti rúk. Nezabudnite svoje ruky obmotať bandážami pripomínajúcimi obväz. Chránia vaše hánky pred tvrdými údermi a ich následkami. Tréning prebieha naboso, takže bandáže na chodidlá sú tiež dobrou voľbou. Pri pokročilejších tréningoch je ideálnou voľbou aj chránič zubov alebo hlavy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk