Bratislavská ZOO radí, ako postupovať v prípade nájdenia mláďat alebo dospelých jedincov týchto zvierat.
Počas zimných mesiacov veľa zvierat hibernuje, medzi nimi sú napríklad ježkovia. V zime však môžete naraziť aj na netopiere. Pozrite si, ako sa o ne správne postarať.
Starostlivosť o ježka
Srdečný tep ježkov počas zimného spánku klesne z bežných 190 úderov za minútu len na 15 až 20 úderov. Takisto klesne aj teplota z bežných 35 stupňov Celzia na 10 stupňov Celzia.
Ak nájdete v týchto dňoch ježka, pravdepodobne pôjde o mláďa, ktoré si nestihlo pred nastávajúcou zimou spraviť dostatočné tukové zásoby (ježko musí mať aspoň 600 gramov, aby prečkal zimu) a potrebuje pomoc.
Ježka je potrebné vziať do tepla a vyhriatej miestnosti. Vložte ho do vystlanej kartónovej krabice, aby sa čo najskôr zohrial. Môžete použiť termofor či fľaše naplnené teplou vodou obalené v ponožke. Ak máte vlastnú záhradu, môžete mu spraviť z popadaných listov kôpku, kde by prečkal zimu.
Keď sa zohreje, je živší. Nedávajte mu však hneď stravu, chvíľu počkajte. Následne mu môžete do misky nasypať krmivo pre mačky a do druhej misky naliať vodu. Mlieko ježkovi nedávajte.
Starostlivosť o netopiera
Mysleli ste si, že na netopiere natrafíte len v jaskyniach? Nie je to celkom tak, žijú oveľa bližšie k ľuďom. Nájsť ich môžeme v dutinách stromov, v štrbinách medzi panelákmi či rámoch budov.
Netopierom nevyhovuje prudké stúpanie alebo klesanie teploty. Ak sa stretnete s netopierom, ktorého treba zachrániť, postupujte nasledovne.
Nikdy ho nechytajte holými rukami, vezmite si rukavice. Môže totiž prenášať rôzne choroby a tiež hryzie. Vložte ho do malej krabičky s kusom látky. Nezabudnite spraviť do krabičky dierky na prísun vzduchu.
Krabičku nechajte na chladnom mieste (nad 10 stupňov Celzia) a zalepte páskou, aby netopier neušiel. Následne volajte Štátnu ochranu prírody alebo Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku.