Celiakia

Stiahnut 1.jpg
Foto: Getty Images

Celiakia, nazývaná aj gluténová enteropatia, je autoimunitné ochorenie tenkého čreva. Človek trpiaci touto chorobou nie je schopný stráviť tzv. glutén, známy najmä pod pojmom lepok, ktorý je však bežnou zložkou potravy. Keďže u celiatika pri konzumácii jedla s obsahom lepku dochádza k chorobnej reakcii organizmu, je nevyhnutné dodržiavanie tzv. bezlepkovej diéty. Všetko o celiakii sa dozviete v nasledujúcich riadkoch, ktoré sú zamerané na charakteristiku, príznaky a diagnostiku ochorenia, vrátane spôsobu liečby celiakie a zoznamu potravín, ktoré možno v rámci bezlepkovej diéty prijímať.

Charakteristika

Čo je celiakia? Je to chronická choroba tenkého čreva, kedy dochádza k precitlivenosti organizmu na zmes bielkovín zvanú glutén. Glutén, v slovenských končinách známy najmä pod ekvivalentom lepok, je teda zmes bielkovín obsiahnutá v mnohých druhoch obilnín ako sú pšenica, jačmeň, raž, žito, ale napríklad aj čoraz populárnejšia špalda. Organizmus človeka s diagnózou celiakie reaguje aj na malé množstvo týchto bielkovín veľmi agresívne – imunitný systém vytvára protilátky, ktoré narúšajú sliznicu tenkého čreva a dochádza k jej zápalu.

Nebezpečným javom je aj tzv. vyhladzovanie klkov, ktorými je sliznica tenkého čreva u zdravého človeka vystlaná. Klky plnia v organizme človeka významnú funkciu, slúžia totiž na vstrebávanie živín získaných z potravy. Človeku tým zabezpečujú potrebnú výživu – prísun životu potrebných vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Neliečená celiakia preto môže mať za následok tzv. malabsorpčný syndróm, kedy dochádza k výraznému ochudobneniu organizmu o významné výživové látky, čo môže viesť k ďalším závažným ochoreniam. U doposiaľ nediagnostikovaných, resp. neliečených celiatikov, badať deficit najmä týchto prvkov: železo, vápnik, vitamín D, kyselina listová, vitamín B12, zinok a selén. Keďže sa jedná o životu nevyhnutné vitamíny a minerály, je nutné sledovať ich množstvo v organizme na začiatku, ale i počas liečby.

Celiakia ako autoimunitné ochorenie si, žiaľ, často podá ruku aj s inými chorobami. Najčastejšími pridruženými chorobami sú laktózová intolerancia, histamínová intolerancia, rôzne potravinové alergie (napr. na vajcia, sóju, orechy…), ochorenie štítnej žľazy či cukrovka.

Príčiny

Vedci doposiaľ nenašli jednotnú odpoveď na otázku, prečo celiakia vlastne vzniká. Ochorenie je však klasifikované ako genetické, z čoho vyplýva, že veľkú rolu tu zohráva práve dedičnosť. Pri diagnostike celiakie jednému členovi rodiny sa preto odporúča, aby sa vyšetreniu podrobili aj ostatní prvostupňoví príbuzní. Neraz sa takýmto spôsobom odhalí skrytá (latentná) celiakia u rodičov, alebo naopak u detí, pričom títo doposiaľ nevykazovali žiadne príznaky.

Je teda celiakia dedičná? Napriek uvedenému, celiakia nemusí nutne podliehať dedičnosti. Možno ju, žiaľ, aj získať kedykoľvek v priebehu života. Vek ani pohlavie pritom nie je podstatné. Celiakia sa môže prihlásiť o slovo najmä v dôsledku nadmerného fyzického či psychického preťaženia, u žien napríklad aj po pôrode.

Príznaky

Ako sa prejavuje celiakia? Najčastejšie príznaky a prejavy choroby súvisia s problematickým vstrebávaním lepku v čreve. Človek trpí rôznymi symptómami tráviacich problémov: azda najtypickejšími sú hnačky, charakteristické žltou farbou a výrazným zápachom. Častým javom je taktiež plynatosť a nadúvanie, či nevoľnosť spojená s nutkavým pocitom na zvracanie. Človek je často unavený, malátny, má bledú, mnohokrát podráždenú pokožku. Typickým znakom je aj chudá, priam podvýživená postava – ako dôsledok nevstrebávania vitamínov a minerálnych látok, ktoré organizmus nie je schopný prijať a vylučuje ich preto spolu s hnačkami. Keďže organizmus je ochudobnení najmä o železo a vápnik, častým symptómom je anémia (chudokrvnosť) či lámavosť kostí, ktorá môže vyústiť až k vzniku osteoporózy.

Sú jednotlivé príznaky celiakie závislé od veku človeka? Možno konštatovať, že príznaky u detí a príznaky u dospelých sa výrazným spôsobom nelíšia. Avšak líšiť sa môže ich počet či intenzita. Mnohokrát človek na sebe nebadá žiadne príznaky a s chorobou žije dlhé roky bez toho, aby o nej vedel.

Diagnostika

Ako sa zisťuje celiakia? Diagnóza sa určuje až na základe odborného vyšetrenia u gastroenterológa, pretože hoci ide o autoimunitné ochorenie, dochádza k prejavom a poškodeniam na tenkom čreve.

Lekár zvyčajne praktizuje tieto druhy vyšetrení:

  • endoskopia tenkého čreva, nazývaná aj gastroskopia – cez ústnu dutinu sa do tenkého črevazavádza hadička s mikrokamerou, tzv. endoskop, pomocou ktorého sa získava autentický obraz vnútorného prostredia čreva. Tento je v reálnom čase premietaný na monitor, kde ho lekár obratom vyhodnocuje.
  • biopsia – pomocou endoskopu sa zároveň odoberá vzorka zo sliznice tenkého čreva, ktorá má za cieľ určiť rozsah poškodenia čreva na základe tzv. Marshovej stupnice (1/2/3a/3b/3c).
  • sérologické vyšetrenie krvi – odber krvi zameraný na zistenie prítomnosti protilátok IgA

Popri vyšetreniach praktizovaných lekárom existujú aj rôzne voľnopredajné testy na celiakiu. Tieto slúžia na tzv. domáce samovyšetrenie. Treba však mať na pamäti, že ich účelom nie je nahradiť lekára! Naopak, ich výsledok má byť apelom k jeho návšteve a k podstúpeniu odborného vyšetrenia.

Ak máte podozrenie, že sa celiakia týka aj vás, v žiadnom prípade nezačnite svojvoľne s bezlepkovou diétou ešte pred samotným vyšetrením. Keďže diagnostika choroby vychádza práve z pozorovania reakcií organizmu na prítomný glutén, nebude možné správne stanoviť diagnózu.

Všetko o celiakii

Priebeh

Celiakia je teda ochorenie, ktoré môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života, či už narodením ako dedičná dispozícia alebo získaním ako následok oslabenia imunitného systému nadmernou fyzickou či psychickou záťažou. Ochorenie môže mať rôzne prejavy a takisto odlišný priebeh. Jedno však majú spoločné – každý z prejavov je dôsledkom autoimunitnej reakcie na prítomnosť gluténu.

Najtypickejšou je klasická forma celiakie – príznačná vyššie spomenutými typickými symptómami (hnačky, plynatosť, nevoľnosti, zvracanie…), prejavuje sa však len u asi desatiny diagnostikovaných celiatikov. Zvyšní pacienti vykazujú tzv. oligosymptomatickú či monosymptomatickú formu celiakiu, kedy sa prejavujú len niektoré, ba dokonca iba jeden zo symptómov. V takýchto prípadoch je diagnostika celiakie skutočne náročná a mnohokrát je behom na veľmi dlhé trate. Avšak diagnosticky najnáročnejšou formou je tzv. bezpríznaková forma. Pacient nepociťuje žiaden z príznakov a k diagnostike celiakie dochádza náhodne, napr. v rámci vyšetrenia rodinných príslušníkov. Mnoho pacientov postihuje aj tzv. atypická forma celiakie, kedy sa problémy so vstrebávaním lepku prejavia na iných častiach tela ako je tráviaca sústava. Najčastejšími miestami takýchto prejavov sú koža (tzv. Duhringova dermatitída), obličky (IgA nefropatia), pohlavné orgány (vznik neplodnosti), nervová sústava (migrény, depresie) a mnohé iné.

Celiakia teda môže mať rôzny priebeh sprevádzaný od najciteľnejších prejavov až po tie menej citeľné či typické pre celiakiu. Smutnou správou však je, že nech už vznikne celiakia kedykoľvek a s akýmkoľvek symptómom, jedná sa o ochorenie chronické, čiže celoživotné.

Aký jedálniček a stravovanie zvoliť?

Mnoho ľudí po stanovení diagnózy celiakie prepadne panika. „Čo teda vlastne môžem jesť?“ Potraviny pri bezlepkovej diéte môžno chápať v 3 základných kategóriách: povolené potraviny, zakázané potraviny a rizikové potravy, ktorých bezpečnosť sa posudzuje individuálne podľa ich zloženia.

Čo je teda povolené? Celiatik smie konzumovať všetky prirodzene bezlepkové suroviny ako ovocie, zelenina, ryža, kukurica, zemiaky, ryby, čerstvé, neobaľované mäso, strukoviny, orechy, semienka, vajcia, mliečne výrobky (neochutené jogurty, prírodné syry, tvaroh, smotana), med, cukor, sója, tofu…

Čo je zakázané? Zakázané sú prakticky všetky jedlá, ktoré obsahujú lepok, čiže produkty z pšenice, jačmeňa, raže (napr. chlieb, pečivo, cestoviny, strúhanka…)

Na čo si dávať pozor? Popri povolených a zakázaných potravinách existuje ešte celý rad potravín, ktoré nemožno hádzať takpovediac do jedného vreca. To, či ich celiatik môže alebo nesmie konzumovať, sa vždy dozvie z etikety, kde je uvedené zloženie daného výrobku. Pozor, lepok nie je len v múke! Lepok sa môže ukrývať naozaj všade, ako súčasť mnohých ingrediencií (napr. v rôznych dochucovadlách, arómach, farbivách, koreniacich zmesiach…). Pre lepšiu orientáciu konzumenta – celiatika slúži tzv. symbol prečiarknutého klasu, ktorý je medzinárodne považovaný za akúsi ochrannú známku bezlepkového produktu.

Čo celiatici môžu a nemôžu jesť

Potravina Povolená Riziková Zakázaná
obilniny amarant, pohánka, kukurica, ryža, quinoa, pšeno, tapioka bezlepkové pečivo z bežných pekární – možná kontaminácia pšenica, jačmeň, raž, ovos, žito, špalda, bulgur, kuskus
zahusťovadlá agar, karagénan (E407), želatína, guarová múka, pektín, tara guma, xantán (E415), zemiakový škrob modifikovaný škrob (môže byť pšeničný) zásmažky, zahusťovadlá s obsahom zakázaných obilnín
mliečne výrobky prírodné syry, mliečne výrobky bez prídavných látok, tvaroh, smotana tavené syry, ochutené jogurty a mliečne nápoje musli jogurty, vyprážané syry
mäso, ryby, vajce čerstvé, neobalené mäso (hovädzie, kuracie, bravčové…), neobaľované nekorenené ryby, vajcia výrobky z mäsa (párky, salámy) mäsové a rybie nátierky, lahôdkové šaláty obaľované mäso, vyprážané ryby
tuky maslo, margarín, rastlinný olej ochutené nátierky
ovocie a zelenina všetky druhy ovocia a zeleniny kandizované ovocie
strukoviny a orechy všetky druhy strukovín, orechov orechy v cestíčku
koreniny a bylinky čisté korenie (kmín, paprika, soľ…), všetky druhy čerstvých byliniek koreninové zmesi, sójová omáčka
nápoje minerálna voda, káva, čaj bez aróm, ovocné a zeleninové šťavy bez prísad, sekt, víno ochutené minerálne vody, sirupy, džúsy s prísadami pivo, whisky, vodka, káva s prímesou obilnín (Karo a pod.)
ostatné javorový sirup, med, zaváraniny, cukor, sója, tofu, horčica, ocot bez prísad, výrobky z bezlepkovej múky kypriaci prášok, sušené droždie, polevy, pudingy, kečupy, chipsy, dezerty, cukríky výrobky zo zakázaných obilnín (cestoviny, palacinky, koláče, pečivo, pizza, kekse…)

Na pribúdajúci počet celiatikov výrobcovia naozaj flexibilne reagujú, takže súčasný trh ponúka naozaj široký sortiment chutných a cenovo dostupných výrobkov. Potraviny sú bežne dostupné v mnohých supermarketoch, špecializovaných kamenných predajniach so zdravou výživou či e-shopoch, napr. Pilulka.sk. Celiatik si teda môže dopriať čokoľvek od sladkých bezlepkových keksíkov, chipsov, pečiva, cestovín až po rôzne druhy múk (kukuričných, pohánkových, ryžových…).

Takisto narastá počet reštaurácií, pizzérií a kaviarní, kde vám pripravia chutný bezlepkový obed či zákusok. Skvelú orientáciu svetom bezlepkových reštauračných zariadení ponúka portál www.restauraciepreceliatikov.sk.

Bezlepková strava je však bezpochyby nákladnejšou záležitosťou, než strava bežných ľudí. Dobrou správou preto je, že aj tu existuje riešenie. Pokiaľ má človek diagnózu celiakie stanovenú lekárom, má podľa zákona nárok na tzv. potraviny na predpis. V praxi to znamená, že mu jeho ošetrujúci gastroenterológ môže každý mesiac vystaviť lekársky predpis na určité množstvo potravín, ktoré sú čiastočne uhrádzané zdravotnou poisťovňou. Druh potravín (múky, pečivo, cestoviny…) a ich množstvo (pri dodržaní stanovených mesačných limitov) si pacient volí sám na základe aktuálneho zoznamu dietetických potravín: http://www.health.gov.sk/?zoznam-kategorizovanych-dietetickych-potravin

Tehotenstvo a celiakia

Je všeobecne známe, že tehotenstvo je pre ženu náročným obdobím. Telo prechádza výraznými zmenami, je vystavené nadmernej (nielen) fyzickej záťaži a vyžaduje si zvýšenú starostlivosť. Nakoľko sa pri tehotenstve nevyživuje len organizmus matky, ale aj plodu, je nevyhnutné dbať na správnu a vyváženú stravu.

Problém preto môže nastať u žien – celiatičiek, ktoré doposiaľ o svojej chorobe vôbec nevedia, príp. im bola diagnostikovaná len nedávno. Organizmus je v tejto dobe citeľne ochudobnení o mnohé významné látky, vitamíny a minerály, ako dôsledok deštrukcie tenkého čreva. U žien, túžiacich po dieťatku, môže mať tento stav organizmu naozaj neblahé následky. Žena má problém už so samotným otehotnením a v prípade už existujúcej tehotnosti dochádza, žiaľ, k častým potratom, nakoľko plod nie je v dostatočnej miere vyživovaný.

Ženám – celiatičkám sa preto odporúča plánovať tehotenstvo aspoň rok po začatí bezlepkovej diéty. Po tejto dobe sa predpokladá dostatočná regenerácia deštruovaného organizmu, obnova sliznice čreva a nadobudnutie potrebných hladín výživných látok. Ak však žena otehotnie skôr, nemusí to mať hneď fatálne následky! Mala by sa však čím skôr poradiť so svojím gynekológom a gastroenterológom o ďalšom postupe, možných rizikách a stanovení nevyhnutnej starostlivosti.

Nech už dôjde k tehotenstvu v akomkoľvek čase, je nutné sledovať hodnoty železa, vápnika, kyseliny listovej, vlákniny a iných podstatných látok, ktoré sú pre zdravý vývoj plodu, ale aj výživy matky nevyhnutné. O ich zvýšenom dopĺňaní je takisto vhodné poradiť sa so svojím lekárom.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči celiakia? Liečba

Ďalšie zaujímavé zdroje

Anglické zdroje:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk