Väčšina ľudí nesprávne zimuje muškáty a tým im škodí. Toto je správna metóda

muškáty
muškáty Foto: www.depositphotos.com

Muškáty sú obľúbenými ozdobami našich okien a terás počas letných mesiacov, kedy nás tešia svojimi farebnými kvetmi. Ich starostlivosť nie je náročná – stačí pravidelná zálievka a občasné hnojenie. Aby však vydržali aj ďalšie roky, je dôležité ich na zimu správne zazimovať. Ako na to?

Tieto kvety, známe aj pod názvom pelargónie, si získali popularitu vďaka nenáročnej údržbe. Ak ich správne pripravíte na zimu, odmenia sa vám bohatším kvetením a novými sadenicami. Preto sa oplatí venovať im trochu starostlivosti už teraz na jeseň a vyhnúť sa tak kupovaniu nových rastlín na jar. Tento proces je jednoduchý a navyše ušetrí vašu peňaženku!

Sledujte teplotu

Muškáty sú odolné, ale mráz im môže spôsobiť vážne škody. Ak vonkajšie teploty začnú klesať pod bod mrazu, je čas premiestniť ich do vnútorných priestorov. Mráz ich totiž dokáže úplne zničiť. Ak už náhodou muškáty postihol ľahší mrazík, nemusíte sa ihneď báť – no urýchlene ich zazimujte, aby ste predišli ich úplnému poškodeniu. Pre správny postup zimovania si môžete pozrieť toto video:

Menej vody a žiadne hnojivá

Ak ste ich doteraz často zalievali, teraz je čas zálievku výrazne obmedziť. Rastliny musia prejsť do „zimného spánku“, čo znamená, že nepotrebujú rásť tak rýchlo. Ideálne je zalievať ich raz týždenne, a časom stačí aj dvakrát za mesiac. Hnojenie úplne vynechajte až do jarných mesiacov.

Skontrolujte stav rastlín

Predtým, než muškáty presuniete do interiéru, pozorne si ich prezrite. Odstráňte všetky suché či poškodené listy, uschnuté kvety a aj čerstvé puky. Týmto krokom predídete šíreniu plesní. Ak si všimnete akékoľvek známky choroby, môže byť užitočné preventívne ošetriť rastliny postrekom proti škodcom a plesniam.

Zbavte sa výhonkov

Pre správne prezimovanie je dôležité odstrihnúť nové výhonky, ktoré by muškát zbytočne oslabovali. Tieto výhonky môžete zrezať čo najbližšie ku kĺbu stonky. Ak máte záujem o rozmnožovanie muškátov, môžete odrezané výhonky zasadiť. Převislé druhy zastrihnite približne na 15 centimetrov.

Kam s nimi na zimu?

Nájdite pre muškáty vhodné miesto, kde budú môcť prezimovať. Je dôležité, aby to nebolo tmavé miesto – aj v zime potrebujú dostatok svetla. Ideálnym miestom môže byť svetlá chodba alebo garáž s teplotou medzi 6 až 10 °C. Všeobecne platí, že všetky druhy muškátov potrebujú pre zimovanie svetlé a chladné prostredie s teplotou medzi 5–15 °C.

Čo ak nemáte dosť miesta?

Ak vám chýba priestor pre všetky kvetináče, môžete skúsiť ich množstvo trochu zredukovať. Rastliny vyberte z kvetináča, jemne otraste prebytočnú zeminu a zastrihnite korene. Potom ich môžete vrátiť naspäť do kvetináča bez substrátu, pričom do jedného kvetináča môžete umiestniť viacero rastlín. Nakoniec ich zakryte rašelinou, pieskom alebo pilinami.

Pravidelná kontrola

Aj keď ste muškáty pripravili na zimu, pravidelne ich kontrolujte aspoň raz týždenne. Ak objavíte známky choroby alebo čokoľvek podozrivé, ihneď zasiahnete postrekom. V prípade, že sa muškáty rozhodnú počas zimy kvitnúť, pokojne kvety odstráňte – rastlinu to ochráni pred zbytočným vyčerpaním.

Správnym zazimovaním zabezpečíte, že vaše muškáty budú na jar v plnej sile a krásne zakvitnú. Navyše si ušetríte námahu a financie na nové sadenice.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk