Ako efektívne odstrániť mach zo strechy a plotu: Najlepší spôsob, ktorý vás takmer nič nestojí

odstrániť mach zo strechy
odstrániť mach zo strechy Foto: www.depositphotos.com

Máte problém s machom na streche alebo plote a hľadáte spôsob, ako ho účinne odstrániť? Existuje niekoľko spoľahlivých metód, ktoré môžu pomôcť, pričom jedna z nich je dostupná a lacná.

Chemické prípravky sú najúčinnejšie na úplné odstránenie machu, keďže ho likvidujú aj s koreňmi. No často pomôže aj trocha manuálnej námahy. Pozrime sa, ktoré spôsoby sú najlepšie na odstránenie tohto neželaného hosťa.

Vlhké a tmavé prostredie je rajom pre mach

Mach sa rád usídľuje tam, kde má málo svetla a vysokú vlhkosť, preto ho najčastejšie nájdeme na strechách alebo v tienistých kútoch záhrady. Ak chcete dosiahnuť trvalé odstránenie, je nevyhnutné urobiť dva základné kroky. Viac sa o nich dozviete vo videu na YouTube kanáli Kelly Concepts:

Mach môže vyzerať čarovne, no na streche ho nechceme

Aj keď na starých chatkách môže mach pôsobiť pôvabne a v prírode má svoje využitie pri zadržiavaní vlhkosti, na obyčajnej streche alebo plote nie je vítaný. Vďaka schopnosti nasávať vodu sa jeho hmotnosť zvyšuje, čo môže spôsobiť poškodenie strešnej krytiny a iných povrchov.

Typ strešnej krytiny nerozhoduje

Ak premýšľate, či iný typ strechy by zabránil usádzaniu machu, možno vás prekvapí, že tento odolný organizmus si nájde cestu takmer všade. Aj keď viac prospieva na cementových krytinách, nepohrdne ani keramickými, bridlicovými či plechovými povrchmi.

Viac svetla – menej machu

Ak strechu obklopujú stromy, ktoré ju zatieňujú, môže pomôcť, ak ich orezáte. Mach sa drží miest, ktoré sú chránené pred priamym slnkom a udržiavajú vlhkosť. Viac slnečného svetla môže teda pomôcť znížiť jeho výskyt.

Mechanické čistenie – účinné, no opatrné

Jedným z jednoduchších spôsobov, ako odstrániť mach, je použiť pevný kefu alebo vysokotlakový čistič. Tento postup však vyžaduje dôkladnosť, aby sa mach nevrátil. Pri eternitových strechách buďte obzvlášť opatrní, pretože môžu uvoľňovať nebezpečný azbest, ktorý vysokotlakový čistič rozšíri do ovzdušia.

Modrá skalica ako účinný spojenec

Na boj proti machu je vynikajúci aj roztok z modrej skalice (síran meďnatý). Zmiešajte pol kilogramu skalice s desiatimi litrami vody, nalejte do postrekovača a nastriekajte na miesta pokryté machom. Vyvarujte sa však použitiu roztoku na rastliny či trávnik. Ďalším preventívnym opatrením je umiestnenie medených pásov pod hrebeň strechy – oxidy medi a zinku totiž machu neprospievajú, a tak môže machu odradiť od ďalšieho rozrastania.

Takýmto postupom udržíte strechu aj plot vo výbornom stave a ochránite ich pred nežiaducim machovým pokrytím.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk