Bylinky nie sú len krásnym doplnkom záhrad, ale aj cenným zdrojom liečivých a prospešných látok. Niektoré z nich majú schopnosť odolávať zimnému chladu, vďaka čomu ich môžete využívať po celý rok, dokonca aj v zime. Ktoré to sú?
Na jeseň je dôležité rozhodnúť sa, ktoré bylinky necháte na záhone aj cez zimu a ktoré je lepšie zazimovať. Väčšina stredomorských a sezónnych byliniek neznáša mrazy, čo sa týka napríklad bazalky, kôpru, majoránu či koriandra. Tieto druhy je vhodné premiestniť dovnútra alebo ich usušiť. Na jar si potom môžete vypestovať nové rastliny. Ak sa však očakávajú obzvlášť tuhé mrazy bez snehu, aj mrazuvzdorné bylinky si zaslúžia ochranu – napríklad prikrytím netkanou textíliou alebo nahrnutím lístia či slamy.
Dobromyseľ – trvácna kráska pre zimnú záhradu
Oregano, známe aj ako dobromyseľ (Origanum vulgare), nielenže dobre vyzerá v záhonoch, ale je aj mimoriadne prospešné pre zdravie. Jeho farebné kvety, ktoré prechádzajú od ružovej po jemnú bielu, zdobia záhradu až do konca jesene. Táto bylinka si hravo poradí aj s teplotami klesajúcimi až na -26 °C, takže sa o jej prežitie nemusíte obávať ani počas tuhej zimy.
Šalvia – zázračná pomocníčka aj počas zimy
Šalvia lekárska (Salvia officinalis) je v našich končinách pomerne bežná a okrem skvelých kulinárskych vlastností má aj liečivé účinky. Hoci pochádza zo stredomoria, zvláda mrazy až do -15 °C, a niektoré jej varianty dokonca až do -30 °C. V zime môžete jej listy využívať nielen do jedál, ale aj ako prírodný liek na trávenie alebo pre úľavu pri kašli.
Medovka pre pokoj a pohodu
Medovka lekárska (Melissa officinalis) je charakteristická svojou sviežou citrónovo-medovou vôňou. Môže dorásť do výšky 80 cm a svojím rýchlym rastom môže niekedy zabrať väčšiu časť záhona. Aj napriek jej invazívnej povahe je však medovka skvelým doplnkom bylinkového záhonu, a to aj počas zimných mesiacov.
Pažítka – vždy čerstvá na záhone
Pažítka (Allium schoenoprasum) je ďalšou odolnou bylinkou, ktorá zvládne aj silné mrazy. Jej ružovo-fialové kvety sa stávajú stále populárnejšími aj medzi záhradnými dizajnérmi. Aby ste mohli pažítku zbierať po celý rok, je potrebné ju pravidelne strihať. Vydrží teploty až do -28 °C, takže aj pod snehom si nájde svoje miesto.
Mäta – osvieženie s nádychom zimy
Mäta pieporná (Mentha piperita) patrí medzi bylinky, ktoré zimu prežijú bez problémov. Avšak kvôli jej invazívnej povahe je lepšie pestovať ju v nádobách alebo truhlíkoch, aby sa nerozšírila po celom záhone. Rovnako ako medovka sa rýchlo šíri pomocou podzemných výbežkov, takže ju treba udržiavať pod kontrolou.
Ďalšími bylinkami, ktoré si bez problémov poradia s chladom, sú napríklad tymian, petržlen, materina dúška, ligurček, levanduľa či určité druhy rozmarínu.