Bratislavské zelené strechy sú plné exotiky: Objav týchto zvierat prekvapil aj samotných vedcov

Stonozka nivy strecha vyskum univerzita komenskeho.jpg
Foto: ilustračné, BratislavaDen.sk, Canva

V samom srdci Bratislavy sa podaril mimoriadny objav – africká stonožka, ktorú v týchto končinách nikto nečakal. Vedci z Univerzity Komenského skúmajú biodiverzitu na zelených strechách a tento exotický návštevník je len jedným z mnohých zaujímavých druhov, ktoré tu našli. Prečítajte si, ako je to možné a čo ešte ďalšie na bratislavských strechách žije.

Bratislava sa môže pochváliť prekvapujúcim objavom priamo na jednej zo svojich zelených striech. Vedci z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, pod vedením zoológa Adriána Purkarta a jeho študentky Márie Masarikovej, objavili na streche autobusovej stanice Nivy zaujímavého živočícha.

Objavili tu totiž africkú stonožku – druh, ktorý sa na Slovensku prirodzene nevyskytuje. Výskum, ktorý sa zaoberá biodiverzitou v urbanizovanom prostredí, priniesol množstvo fascinujúcich výsledkov. Jedným z najvýznamnejších je práve výskyt africkej stonožky, ktorá sa sem pravdepodobne dostala s dovozom substrátu z cudziny.

Rozdelené strechy

Zelené strechy, ako tá na Nivách, sú rozdelené na verejné a výskumné časti. Na verejných plochách sa nachádzajú oddychové zóny, zatiaľ čo výskumné plochy sú určené len na odborné pozorovania.

Vedci tu skúmajú rôzne druhy hmyzu a ďalších bezstavovcov, pričom pozorovania prebiehajú počas všetkých ročných období. Na streche autobusovej stanice Nivy sa im podarilo identifikovať viac než 300 druhov hmyzu, čo je omnoho viac, ako očakávali. Našli tu aj päť chránených druhov, medzi nimi aj najväčšiu európsku včelu – Xylocopu violaceu.

Výskum zelených striech

Výskum zelených striech nie je len o monitorovaní miestnych druhov, ale aj o skúmaní toho, ako sa jednotlivé druhy prispôsobujú podmienkam mestského prostredia. Zaujímavé je, že zelené strechy v mestách fungujú ako „pumpa“ pre opeľovačov, ktorí tu nachádzajú dostatok potravy aj v mestských podmienkach.

Vedci sa venujú aj skúmaniu vplyvu výšky budov na biodiverzitu. Strechy s rôznou výškou poskytujú odlišné podmienky pre živočíchy, čo sa odráža na ich druhovej rozmanitosti.

Útočisko pre živočíchy

Jedným z ďalších nečakaných zistení je aj fakt, že mnohé druhy, ktoré by sa vo voľnej prírode bežne nestretli, na zelených strechách koexistujú.

Pre tieto živočíchy sú strechy akýmsi útočiskom, kde nachádzajú optimálne podmienky pre život, a to aj napriek tomu, že sa tu prirodzene nevyskytujú. Bratislava sa tak môže pochváliť unikátnou biodiverzitou, ktorá zaujala nielen miestnych odborníkov, ale aj zahraničných výskumníkov.

Zaujímavý príbeh zelenej strechy autobusovej stanice Nivy dokazuje, že aj v mestskom prostredí môže príroda nájsť svoje miesto. S týmto poznatkom sa teraz vedci obracajú na developerov, aby zelené strechy začali budovať ešte častejšie a udržateľnejšie, čím by podporili biodiverzitu v mestách a poskytli domov aj tým najneočakávanejším návštevníkom, akým je napríklad africká stonožka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk