V súčasnosti nemá palác za majiteľa žiadneho šľachtica, ale sídli v ňom Galéria mesta Bratislavy.
Turisti, ktorí prechádzajú Františkánskym námestím, obdivujú okrem Kostola zvestovania Pána a iných historických budov aj Mirbachov palác. Tento palác patrí k najzachovalejším budovám v pôvodnej architektúre starého Prešporka.
Vznikol na konci 18. storočia. Palác má rokokovú výzdobu. Dnes v ňom sídli bratislavská galéria, no pred rokmi často striedal majiteľov. Dôvod prezradí aj povesť z pera Ivana Szabóa a jeho knihy Prešporsko-bratislavské strašidlá.
Obrovský požiar
Budovu Weitenhof, ktorá stála na mieste Mirbachovho paláca, kúpilo v 16. storočí mesto a zriadilo v nej veľkú dvoranu. Komedianti tam hrávali divadlo. Pri jednom z predstavení vypukol obrovský požiar.
Plamene pohltili javisko, kulisy i steny dvorany a keď dorazili hasiči, mohli sa už iba pozerať na dielo skazy. Požiar si vyžiadal aj niekoľko obetí.
Ráno našli na námestí obyvatelia i obchodníci z neďalekého rybieho a chlebového trhu len obhorené múry Weitenhofu. Medzi okoloidúcimi bol aj pivovarník Michael Spech a zaumienil si, že budovu chce získať pre seba.
Zmiznutie barónky
Spech naozaj parcelu kúpil a vybudoval na nej krásny palác. V jeho pivnici boli nielen pivové, ale aj vínové sudy. Pivovarník však nechcel palác obývať, ale plánoval ho predať, aby získal nejaké peniaze.
Majitelia sa často striedali. Po grófovi Imrichovi Čákim v ňom bývali rodiny Ňáriovcov, Sirániovcov, Jurenákovcov či barón Vay. Nikto v paláci dlho nevydržal, pretože v ňom strašilo.
V noci sa po komnatách potulovali duše obetí požiaru, a to najmä tých, ktorí zomreli v ťažkom hriechu. Jednu noc nevedela barónka Vayová zaspať. Všimla si poletujúce blikajúce svetielko a nasledovala ho až do pivnice, kde boli stovky takýchto svetielok. To je posledná stopa, ktorá vedie k barónke. Odvtedy ju už nikto nevidel.
So zmiznutím barónky sa vytratili aj svetielka. Niektorí si mysleli, že sa barónka obetovala a tak vykúpila duše obetí, ktoré sa dostali na druhý svet. Barón Vay znášal ťažko stratu manželky a palác sa rozhodol predať. Novým majiteľom sa stal gróf Mirbach. Stále sa však tradovalo, že v pivnici počuť nárek ženy.
Po roku 1945 sa rodina grófa Mirbacha pokúšala predať palác s umeleckými zbierkami štátu, no ten ho znárodnil a zriadil v ňom Galériu mesta Bratislavy.