V Bratislave vykonali v pondelok 4. septembra prvý terapeutický zákrok pomocou takzvaného MitraClipu na Slovensku. Zákrok realizoval tím lekárov Oddelenia intervenčnej kardiológie v spolupráci s ďalšími špecialistami v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH). Odštartovali tak ďalšiu éru v liečbe srdcovo-cievnych ochorení pre pacientov, ktorí doteraz nemohli podstúpiť chirurgickú liečbu mitrálnej regurgitácie.
Približne jeden z desiatich ľudí vo veku 75 rokov a viac má poškodenú dvojcípu (mitrálnu) chlopňu spôsobujúcu jej nedomykavosť – mitrálnu regurgitáciu. Štandardným riešením u pacientov so závažnou mitrálnou regurgitáciou je kardiochirurgická operácia. Nie všetci pacienti však môžu byť z rôznych dôvodov indikovaní na kardiochirurgický zákrok na otvorenom srdci.
Pokiaľ pacient nemôže podstúpiť kardiochirurgickú liečbu, existuje možnosť transkatétrovej liečby mitrálnej regurgitácie pomocou aproximácie cípov mitrálnej chlopne, a to práve spomínaným systémom MitraClip. Vo svete používajú MitraClip od roku 2003 a v Českej republike od roku 2011. Na celom svete už liečbu pomocou MitraClipu k júlu 2017 podstúpilo približne 50-tisíc pacientov z viac ako 50 krajín.
V porovnaní s kardiochirurgickým zákrokom, liečbu pomocou implantácie MitraClipu nerealizujú na otvorenom srdci s použitím mimotelového obehu. Operatér má prístup k mitrálnej chlopni pomocou katétra, ktorý je zavedený cez stehennú (femorálnu) žilu, predsieňovú prepážku do ľavej komory cez mitrálnu chlopňu.
MitraClip je malý klip podobný štipcu na prádlo, ktorý uchytia na predný a zadný cíp mitrálnej chlopne. Fixovanie cípov mitrálnej chlopne významne zmenšuje nedomykavosť chlopne, čím pomáha normalizovať tok krvi v srdcových dutinách.
Transkatétrová liečba MitraClipom je určená pre pacientov so závažnou mitrálnou regurgitáciou, nevhodných pre chirurgické riešenie. O indikácii výkonu rozhoduje multidisciplinárny tím na základe komplexného vyšetrenia.