Bratislavčanov začnú trápiť o pár týždňov komáre. Viete, ako s nimi bojovať?

Komáre v Bratislave
Foto: ilustračné, Gettyimages

S prichádzajúcim letom nastupuje aj prebúdzanie hmyzu, ktorý nemá nikto rád – komáre. Poradíme vám, čo proti nim najlepšie zaberá.

V čase zatvorenia obchodných centier či kultúrnych zariadení ostáva málo miest, kde sa dá tráviť voľný čas. Stále „otvorená“ je príroda, ktorá je počas leta rajom pre dotieravých komárov. Ak uštipnú, zanechajú na pokožke nepekný červený fľak, ktorý svrbí. Komáre môžu prenášať rôzne infekcie a práve preto je dôležité sa chrániť. Prinášame 6 rád, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na sezónu komárov.

Rada č. 1: Do lesa s repelentom

Na miestach ako jazerá, močiare, hrádze so stojatou vodou či lesy sú komáre premnožené. Ak viete, že sa na takéto miesto chystáte, už pred odchodom z domu by ste mali použiť repelent. Komáre odpudíte ešte viac tým, ak nastriekate repelent aj na oblečenie. Odporúčame chodiť do lesa v dlhých nohaviciach a tričkách s dlhým rukávom.

Rada č. 2: Kto je pre komárov najatraktívnejší?

Podľa vedeckých výskumov komáre najviac priťahujú ľudia s krvnou skupinou 0. Sadajú viac na dospelých ako deti, pretože dospelý človek vyprodukuje viac oxidu uhličitého, ktorý komárom náramne vonia. Tehotné ženy sú pre komáre príťažlivejšie, pretože ich priemerná telesná teplota je vyššia ako u bežného človeka. Rozhodujúca je i farba oblečenia – je pravdepodobnejšie, že viac poštípaní budú ľudia, ktorí nosia žiarivé farby (žltá, červená, oranžová či zelená), ale aj milovníci čiernej.

Rada č. 2: Ako sa vyvarovať komárov doma

Máte na dvore krhlu s vodou, vodu v detskom bazéne či vnútri črepníky s vodou? Vylejte ju. Je známe, že práve voda priťahuje komáre a môžu sa tak dostať bližšie k vám. Ďalšou dobrou radou je zainvestovanie do kúpy ochranných sieťok na okná proti hmyzu. Všetci členovia domácnosti by sa mali naučiť za sebou zatvárať okná i dvere, aby nemohli komáre do domácnosti vletieť. V prípade otvorenia okna večer je potrebné zhasnúť svetlo. Pokiaľ ste majiteľom záhrady, nezabudnite trávu v nej pravidelne kosiť.

Rada č. 3: Pomôžu aj rastliny

Na odpudenie komárov pomáhajú určité rastliny. Máte doma bazalku? Podľa istého výskumu zabíja larvy komárov. Keď sa chystáte grilovať, prihoďte do ohňa šalviu či rozmarín, ktoré odpudzujú taktiež tento dotieravý hmyz. Komárom sa protiví aj levanduľa a medovka.

Pestujte doma bazalku, proti komárom pomôže. Foto: Gettyimages

Rada č. 4: Pite pivo

Komáre vás vraj na míle obídu, ak z vás údajne zacítia vitamín B. S užívaním tohto vitamínu môžete začať hneď dnes – buď vo verzii tabliet, jesť určité jedlá (bravčové mäso, celozrnné produkty, oriešky, ovsené vločky a i.) či piť pivo.

Rada č. 5: Správne ošetrenie

Ak vás komár uštipol, červený fľak je potrebné si ošetriť, inak vás bude nepríjemne svrbieť. Najlepšie je na ranu hneď priložiť kocku ľadu, ktorá stlmí šírenie jedu do krvi. Použiť môžete prípravky z lekárne, najprv dezinfekčný prostriedok a následne napríklad Fenistil gél, z prírodných zložiek je účinná levanduľa, petržlenová vňať, pomôže aj ocot. Niektorí radia štípanec nasliniť.

Rada č. 6: Tu zbystrite pozornosť

To, že niečo nie je pri uštipnutí komárom v poriadku, vám napovie niekoľko znamení. Ak spozorujete niektorý zo znakov nižšie, neváhajte a vyhľadajte pomoc u svojho lekára. Medzi varovné signály patria:
• Máte príliš veľký štípanec od komára, ktorý presiahol 3 centimetre.
• Cítite malátnosť, únavu, vidíte akoby zahmlene. Tieto príznaky sa vám objavili po uštipnutí komárom.
• Štípanec máte na pokožke dlhšie ako 2 týždne.
• Okrem miesta vpichu vám opuchli aj iné časti tela ako napríklad krk, očné viečka, tvár.
• Ak komár poštípe dieťa, môže sa mu ťažšie prehĺtať a dýchať.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk