Bratislavčania sa môžu schladiť pri niekoľkých pitných fontánach, mesto má na ne špeciálny manuál

pitná fontána
Foto: MIB

Pitné fontány by mali mať podľa manuálu minimalistický dizajn a dostať sa k nim majú aj ľudia na vozíčku.

Počas horúčav vyhľadávame vodu na kúpanie či osvieženie. Schladiť v uliciach mesta sa dá aj vďaka pitným fontánam. Vedeli ste, že Bratislava má manuál pre pitné fontány?

Manuál ešte minulý rok pripravil Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), ktorý navrhuje, kde by mali byť umiestnené pitné fontány či to, ako by mali vyzerať. Vzdialenosť medzi pitnou fontánou a inými prvkami vo verejnom priestore by mala byť po bokoch aspoň 1,5 metra.

Zákaz reklám

Fontány by nemali byť umiestnené v blízkosti odpadkového koša a prístup k nim má byť bezbariérový. Povrch fontán nesmie byť využívaný ako reklamná plocha, platia však výnimky, ako napríklad zakomponovanie loga zriaďovateľa či QR kódu s informáciami.

Manuál zahŕňa i vzhľad fontán. Odporúča sa, aby boli zhotovené z kovu alebo špecifickej ocele s antikoróznou úpravou a farebne by mali byť v súlade s ostatnými prvkami mobiliáru v okolí. Nevhodné sú fontány zhotovené z plastu.

Manuálom sa riadia podľa MIB všetky mestské organizácie. „Pre mestské časti či súkromný sektor má manuál odporúčací charakter,“ spresnil MIB.

Tri fontány neslúžia

Najnovšie fontány zodpovedajúce manuálu pribudli v Sade Janka Kráľa, Medickej záhrade, na Železnej studienke, Karadžičovej ulici a Adámiho ulici.

Hlavné mesto má v správe 14 pitných fontán, ktoré prevádzkuje Generálny investor Bratislavy. Tri fontány sú dlhodobo nefunkčné a len skrášľujú okolie. Ide o pálffyovskú fontánu na Panskej ulici, Putto s rybou na Bielej ulici a palugyayovskú fontánu na Zelenej ulici.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk