Výrub na bratislavskom hradnom kopci sa uskutočnil ešte vo februári 2021. Z kopca zmizlo vtedy viac ako 85 drevín.
Bratislava čelí posledné roky rapídnemu úbytku zelených plôch. Na miestach, kde sme sa kedysi kochali krásnou prírodou a stromami, sú dnes väčšinou zastavané lokality.
Je to aj prípad bratislavského hradného kopca. Na výrub drevín v Starom Meste upozorňujú organizátori online petície na webe.
Kauza Drotárska
Na Drotárskej ceste č. 1 – 5 došlo k výrubu viac ako 85 drevín ešte vo februári minulého roka. Organizátori upozorňujú, že výrub sa uskutočnil aj napriek tomu, že zalesnenie na ulici plnilo funkciu spevnenia svahu, ako opisovala pôvodná technická správa z roku 1960 a angažovanosti miestnych obyvateľov.
Výrub je súčasťou kauzy Drotárska. Začala v roku 2015, kedy prebehlo konanie o pripojovacom plynovode. Obyvatelia sa zúčastnili na ústnom pojednávaní a predložili námietky aj stanoviská. O rok neskôr povolil stavebný úrad pripojovací plynovod.
V roku 2017 sa uskutočnilo konanie o umiestnení dvoch rodinných domov, s čím sa spája aj výrubové konanie. Hoci obyvatelia opäť namietali a spísali petíciu, v roku 2019 Úrad životného prostredia povolil výrub stromov a stavebný úrad súhlasil s umiestnením rodinných domov.
Výrub mal nečakanú dohru. Obyvatelia sa odvolali a podali podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, no nepomohlo to. Developer v roku 2021 zrealizoval výrub stromov.
Čo sa týka rodinných domov, obyvatelia sa taktiež odvolali a podali správnu žalobu. V roku 2020 stavebný úrad nevyhovel všetkým občianskym podaniam. O rok neskôr obyvatelia doplnili podania v súdnom konaní o nesprávnosti rozhodnutia stavebného úradu a iniciovali kontrolu Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Ministerstvo dopravy SR zrušilo stavebné povolenie vydané okresným úradom a vrátilo spis na okresný úrad.
Opatrenia na ochranu zelene
Miestni obyvatelia ťažko nesú výrub drevín na Drotárskej a nechcú, aby sa podobná situácia v budúcnosti opakovala v ďalších častiach Bratislavy.
Organizátori petície argumentujú, že výrub a plánovaná výstavba zmenili a poškodili charakter miesta a znížili kvalitu života obyvateľov. Stromy na Drotárskej spevňovali svah a bránili pred zosuvom pôdy, priaznivo ovplyvňovali mikroklímu oblasti. Zdôraznili, že v dobe klimatickej krízy sú stromy v mestách mimoriadne dôležité.
V petícii sa uvádza, že je dôležité prijať opatrenia na dôslednú ochranu zelene v hlavnom meste vrátane bratislavského hradného kopca. Cieľom je dosiahnuť ochranu verejnej a štátnej zelene spolu s reguláciou súkromnej zelene. Potrebné je eliminovať zahusťovanie lokality.
Požiadavky v petícii
Organizátori žiadajú primátora Matúša Valla, poslancov mestského zastupiteľstva Bratislavy, starostku Starého Mesta Zuzanu Aufrichtovú a staromestských poslancov o niekoľko riešení.
Sú medzi nimi napríklad žiadosť o preklasifikovanie miesta výrubu a ďalších parciel na zelené plochy, primátora a bratislavský magistrát žiadajú v prípade vydávania nového záväzného stanoviska k výstavbe na Drotárskej o zaujatie negatívneho stanoviska k výstavbe.
Prijali by taktiež zriadenie pracovnej skupiny, ktorej súčasťou by bola verejnosť, aby mohla v budúcnosti prebehnúť transparentnejšia a systematickejšia ochrana drevín a zelene. Petíciu zatiaľ podporilo 466 ľudí.