Bratislava zavádza zmeny na Staromestskej ulici, plánuje zúžiť jazdné pruhy. Čo ale bude s nebezpečnými hrbmi?

Kolaz bratislava staromestska zochova.jpg
Foto od čitateľky

Mesto Bratislava začína s úpravami dopravného značenia na Staromestskej ulici, kde pred dvomi rokmi došlo k tragickej nehode. Nové opatrenia, vrátane zúženia jazdných pruhov, majú pomôcť vodičom lepšie dodržiavať povolenú rýchlosť a zlepšiť bezpečnosť v blízkosti zastávky Zochova. Obyvateľom ale vadí aj stav vozovky, do ktorého podľa všetkého mesto zasahovať nejde.

Obyvatelia Bratislavy dlhodobo upozorňujú na zlý stav cesty v okolí zastávok MHD na Staromestskej ulici, najmä v oblasti Zochovej, kde pred dvomi rokmi opitý vodič zabil päť mladých ľudí. Ozvali sa nám aj čitatelia s tým, že sa na ceste nachádzajú nebezpečné hrby.

Aj napriek týmto upozorneniam mesto zatiaľ podľa všetkého nepripravuje opravu samotnej cesty, ale zameriava sa na úpravu vodorovného dopravného značenia. Primátor Matúš Vallo na svojej sociálnej sieti uviedol, že v najbližších dňoch začne mesto so zúžením jazdných pruhov, čo by malo prispieť k lepšiemu dodržiavaniu maximálnej povolenej rýchlosti 50 km/h.

Podľa primátora boli úpravy značenia navrhnuté s cieľom zlepšiť bezpečnosť po tragédii na zastávke Zochova. Aj keď sa tieto úpravy nepodarilo realizovať pred druhým výročím hroznej tragédie, mesto teraz získalo súhlasné stanovisko Krajského dopravného inšpektorátu a môže pristúpiť k zmenám. Zúženie pruhov je osvedčený spôsob, ako opticky prinútiť vodičov jazdiť pomalšie, bez toho, aby to znížilo kapacitu alebo priepustnosť komunikácie.

Mesto tiež apeluje na vládu a parlament, aby obciam umožnili využívať stacionárne radary na meranie rýchlosti, čo by výrazne prispelo k zlepšeniu bezpečnosti. V súčasnosti môže tieto kontroly vykonávať len Policajný zbor SR, čo obmedzuje možnosti efektívneho dohľadu nad dodržiavaním povolenej rýchlosti.

Primátor upozorňuje vodičov, aby v nadchádzajúcich dňoch venovali zvýšenú pozornosť pri prejazde Staromestskou ulicou. Každá zmena si vyžaduje čas na prispôsobenie, a aj nové značenie si bude vyžadovať viac opatrnosti v prvých dňoch jeho zavedenia.

Kontaktovali sme aj Staré Mesto aj magistrát, avšak nikto sa nám do vydania článku neozval. Zaujímalo nás, či plánujú cestu a jej povrch opraviť a odstrániť nebezpečné koľaje.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk