Bratislava chce oživiť ruch na námestiach, preto prichádza s ďalším projektom Živé námestie

Sadni si projekt sedenie bratislava
Zdroj: bratislava.sk

Bratislavský magistrát pracuje na viacerých projektoch, ktorých cieľom je zlepšiť verejný priestor a tým skvalitniť život obyvateľom, ale aj návštevníkom nášho mesta. Takým je aj projekt „Živé námestie“.

Keďže verejné priestory sú dôležité a ovplyvňujú to, ako sa obyvatelia a návštevníci v meste cítia, aký majú k nemu vzťah aj ako verejný priestor využívajú. V Bratislave máme voči verejnému priestoru veľký dlh a mesto pod mojím vedením sa ho bude snažiť naprávať. Hnacou silou zmien bude najmä Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý sa v jednom zo svojich prvých projektov vôbec podujal doslova opraviť verejný priestor na Námestí SNP, Klobučníckej, Treskoňovej ulici a Kamennom námestí. Nadviazali sme na projekt Živé námestie a mňa teší, že nadšenie a nasadenie skvelých ľudí z občianskych združení a dobrovoľníkov, ktorým sa už podarilo zmeniť priestor pred Starou tržnicou má pokračovanie aj v Metropolitnom inštitúte Bratislavy,“ priblížil primátor Bratislavy, Matúš Vallo.

Bratislavský magistrát chce spestriť život na verejných priestranstvách mesta a preto prichádza s ďalším projektom, ktorý nesie názov Živé námestie. Pre projekt boli zozbierané dáta a spracované analýzy, ktoré sa týkajú Námestia SNP a Kamenného námestia. Na základe zozbieraných dát bude vypísaná verejná architektonická súťaž, z ktorej by mala vzísť dlhodobá stratégia rozvoja týchto území.

Súčasťou oživenia námestí sú aj takzvané rýchle riešenia, ktoré je možné urobiť v pomerne krátkom čase a s nižším rozpočtom. Jedny z týchto rýchlych riešení sú už viditeľné pred budovou Starej tržnice (nové sedenie okolo stromov, nové osvetlenie, orez stromov) a na Kamennom námestí (odstránenie čiernych stavieb, vyčistené okolie stromov, obložená metostanica, nové trávnaté plochy so závlahou).

Zredukovaním niektorého mobiliáru sa vytvorí harmonickejší priestor, preto na Námestí SNP a Kamennom námestí bude časť z neho nahradená a počet typov sa tak zníži zo 61 na 17 štandardných typov. Spolu so subjektmi pôsobiacimi na námestiach, ako aj s aktívnymi obyvateľmi z tejto lokality bude magistrát vytvárať takzvanú Lokálnu správu, ktorej cieľom je zefektívniť správu námestí, spájať a poskytovať spätnú väzbu. Lokálna správa sa tak bude starať o mobiliár, ale bude aj zbierať dáta, z ktorých bude možné sledovať efektivitu realizovaných riešení.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk