Víťazom kategórie objav/nález sa stalo avarské pohrebisko v Bratislave – Podunajských Biskupiciach so 485 hrobmi.
Výročné ceny revue Pamiatky a múzeá za rok 2017 udelili v piatok v Župnom dome v Nitre. Udeľovanie cien za najvýznamnejšie aktivity v oblasti kultúrneho dedičstva sa konalo v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku. Víťazom kategórie objav/nález sa stalo avarské pohrebisko v Bratislave – Podunajských Biskupiciach, ktoré sa našlo počas archeologického výskumu v súvislosti s výstavbou bratislavského diaľničného obchvatu. Výskum vedie archeológ Milan Horňák. Preskúmaných bolo 485 hrobov z 8. storočia, v ktorých boli uložené nádoby, pracovné nástroje, šperky či kosti zvierat. Zdokumentovaných bolo viac než 6 000 hrobových predmetov.
V kategórii akvizícia triumfovala akvizícia sklárskych výrobkov zo zaniknutých novohradských sklární. Výskumom sklárstva stredného Slovenska s dôrazom na produkciu sklární Novohradu sa zaoberá Novohradské múzeum a galéria v Lučenci. V rámci tohto projektu sa múzeu podarilo získať unikátny set skla zo vzorkovne už zaniknutého sklárskeho podniku Slovglass Poltár. Najlepšou expozíciou za rok 2017 sa stala expozícia Príroda Turca a Kmetianum v Múzeu Andreja Kmeťa v Martine. Expozície sú doplnené množstvom interaktívnych prvkov ako sú napríklad zvuky zvierat, dotykové monitory s informáciami o jednotlivých biotopoch, digitálna mapa, mikroskop, lupy a iné.
Najlepšou výstavou za minulý rok sa stala výstava Leopold Horovitz – Stratený/Nájdený, ktorá vznikla v koprodukcii Východoslovenského múzea v Košiciach so Slovenskou národnou galériou v Bratislave. Na výstave prezentovali viac ako 50 originálnych diel autora, medzi ktorými nechýbali ani práce z prestížnych zahraničných a súkromných zbierok z Poľska, Rakúska a Maďarska. Publikáciou roka 2017 sa stala knižná monografia Katedrála svätého Martina v Spišskej Kapitule. Zostavila ju výskumníčka historických stavebných pamiatok Magdaléna Janovská a historik a archivár Vladimír Olejník.
V kategórii publikácia – drobná tlač – periodiká uspela metodická publikácia Pavla Ižvolta Údržba historických stavieb. Veža Kostola svätého Jána apoštola a evanjelistu v Banskej Belej sa stala víťazom kategórie obnova/adaptácia. V kategórii reštaurovanie porota ocenila reštaurovanie veľkorozmerného barokového obrazu s motívom Panny Márie Kráľovnej anjelov v depozitári Galérie mesta Bratislavy v Devínskej Novej Vsi.
Významné lesnícke miesta na Slovensku je názov viacročného projektu, ktorý si odniesol cenu v kategórii akcia/podujatie/dlhodobý projekt. Dokumentárny film režisérky Sone G. Lutherovej Zatopené vypovedá o kaštieli v Parížovciach a o osudoch ľudí s ním spojených. Niektoré časti budovy sa zachránili a pretrvali naprieč stáročiami, ostatné zaliali vody Liptovskej Mary. Dokument uspel v kategórii film/video/audio/multimédiá/internet. Informácie poskytla agentúre SITA Katarína Lacková z časopisu Pamiatky a múzeá.