Prednáška „Augustové reflexie: Rok 1968 a ako naň spomíname“ sa uskutoční v priestoroch Starej radnice v Bratislave. Historik Peter Jašek z ÚPN sa zameria na kľúčové udalosti spojené s rokom 1968, vrátane úlohy Alexandra Dubčeka, invázie vojsk Varšavskej zmluvy a jej obetí. Prednáška sa dotkne aj otázky, ako tento rok rezonuje v kolektívnej pamäti Slovákov.
Bratislava bude opäť miestom, kde si môžeme pripomenúť dramatické udalosti roku 1968. V stredu 21. augusta 2024 o 18.00 hod. sa v Starej radnici – Faustovej sieni uskutoční prednáška s názvom „Augustové reflexie: Rok 1968 a ako naň spomíname“.
Podujatie organizuje Múzeum mesta Bratislavy a hosťom bude historik Ústavu pamäti národa (ÚPN) Peter Jašek, ktorý sa špecializuje na túto kľúčovú kapitolu našej novodobej histórie.
Prednáška ponúkne nielen prehľad geopolitického kontextu, v ktorom sa udalosti roku 1968 odohrávali, ale aj podrobnejší pohľad na osobnosť Alexandra Dubčeka a jeho úlohu v politických zmenách, ktoré vyústili do Pražskej jari.
Okrem toho bude položená aj otázka, či sa dalo invázii vojsk Varšavskej zmluvy zabrániť a kto sa stal obeťou tejto násilnej okupácie. Historik sa bude venovať aj dlhodobým dôsledkom invázie na spoločenský a politický život v Československu.
Zaujímavou témou bude aj pamäťová politika a spôsob, akým si Slovensko spomína na rok 1968 na národnej a regionálnej úrovni. Jašek sa tiež dotkne tzv. bielych miest v súčasnom historickom výskume, teda oblastí, ktoré stále čakajú na podrobnejšie preskúmanie a pochopenie.
Vstup na prednášku stojí 2 až 4 eurá a podujatie ponúka skvelú príležitosť pre všetkých, ktorí majú záujem o hlbšie pochopenie jednej z najdôležitejších udalostí moderných dejín Slovenska. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke Múzea mesta Bratislavy.