Naučte sa ako byť majstrom v grilovaní bravčového, hovädzieho, hydinového či jahňacieho mäsa.
Ani len netreba vysloviť nahlas „grilované mäsko”, a už sa nám zbierajú slinky. Vôňu, chuť aj zvuk chrumkavého mäsa neodmietne väčšina z nás. Ako to už býva, tie nezdravé jedlá chutia zväčša lepšie, sladšie či šťavnatejšie. Grilovanie nepatrí k najzdravším spôsobom prípravy jedla – o tom niet pochýb, avšak nie je grilovanie ako grilovanie. S kvalitným elektrickým grilom dokážete pripraviť mäso s použitím minimálnej dávky oleja. A vďaka špeciálnej nádobe, do ktorej steká prebytočný olej počas grilovania je elektrický gril skvelou alternatívou na prípravu delikátneho mäsa.
Pre všetkých milovníkov grilovaného mäsa máme pár tipov, ako správne grilovať mäso. Prosím, prvým chodom je bravčové mäso!
Bravčové mäso
Bravčové mäso je obľúbenou grilovanou pochúťkou mnohých gurmánov. Niet divu, veď šťavnatým krehkým plátkom bravčoviny sa odoláva ťažko. Bravčové mäso má vysoký podiel tuku, vďaka čomu ho možno upravovať na niekoľko spôsobov.
- Ak chcete bravčové steaky, ideálne mäso bude z kolena. Podľa hrúbky plátkov steaky grilujte z každej strany 4 – 6 minút.
- Želáte si kotlety? Potom siahnite po mäse z chrbta alebo stehna. Bravčové kotlety grilujte do zmäknutia približne 10 minút.
- Pri grilovaní zmrazeného mäsa sa uistite, že je úplne rozmrazené a suché. Ak by ste totiž na gril položili mokré mäso, póry v mäse by sa nemohli uzavrieť a mäso by prišlo o podstatnú časť svojej šťavy. Zachovať uzatvorené póry v mäse je dôležité, preto sa neodporúča porušovať textúru mäsa ani pichaním vidličkou či nožom.
Hovädzie mäso
Čo by bol hamburger bez šťavnatej hovädziny? Tento druh mäsa konzumujeme v rozličných podobách – pečené, surové ale aj grilované. A hoci tatarák, guláš či sviečková nepatria ku každodenným typickým menučkám, hovädzie mäso by sme rozhodne nemali vynechať zo svojho jedálnička. Obsahuje totiž vysoký podiel bielkovín a tiež dôležité minerály a vitamíny. Hovädzie mäso pripravené na grile zaručene poteší vaše chuťové poháriky a postará sa o famóznu arómu grilovaného mäsa.
- Na gril sa hodí hovädzia sviečková, stehno, rebierka alebo roštenec.
- Plátky hovädziny by mali byť hrubé 3-5 cm. Pričom 3 cm plátky mäsa si vyžadujú 12-14 minút priameho grilovania, 4 cm plátky grilujte priamo 8-10 minút a 4 až 6 minút nepriamo a 5 cm plátky hovädziny grilujte priamo 8-10 minút a nepriamo nechajte grilovať mäso ďalších 10-12 minút.
- Dbajte na to, aby teplota grilovania nepresiahla 71°C. Pri vyššej teplote mäso stráca svoju šťavu. Ideálny spôsob, ako mať 100 % pod kontrolou teplotu grilovania ponúkajú elektrické grily.
- Na dochutenie hovädzieho mäsa netreba používať veľa korenia – nechajte vyniknúť prirodzenú chuť mäsa.
- Ak nemáte radi mastné časti mäsa, orežte ich až po tom, čo mäso ugrilujete. Zabránite tak vysychaniu mäsa počas grilovania.
Hydinové mäso
Grilované kuracie krídelka, stehná, morčací steak a chrumkavá kačica… áno, prosím! Hydinové mäso je obľúbenou voľbou mnohých aj vďaka svojim nutričným hodnotám. Vďaka vysokému podielu bielkovín ho vítajú najmä športovci aj tí, ktorí držia štíhlu líniu.
- Pred grilovaním hydiny si pripravte marinádu. Spojenie kuracieho, morčacieho či kačacieho mäsa s marinádou vám určite zachutí.
- Dobrá marináda obsahuje kvalitný olej – napríklad olivový a barbeque korenie. Pozor, marinádu nesoľte! Soľ totiž vysušuje mäso, postačí, keď ho osolíte až pred servírovaním. Kúsky mäsa vám odporúčame nechať v marináde 2 hodiny postáť v chladničke.
- Pred grilovaním vyberte mäso včas, aby dosiahlo izbovú teplotu. Čo sa týka teploty grilovania, tá sa pri jednotlivých druhoch hydiny líši. Dobrý tip je preto pozrieť si tabuľku odporúčanej doby prípravy.
- Najskôr mäso sprudka opečte z oboch strán, potom teplotu stiahnite a grilujte pomalšie. Nezabudnite mäso priebežne otáčať, aby ste ho grilovali z každej strany. V závislosti od hrúbky mäsa vám odporúčame ho grilovať 5 – 10 minút ak ide o prsia alebo krídla. Stehná je potrebné grilovať dlhšie – pokojne aj pol hodiny. Avšak pri príprave stehien mäso grilujte pri nižšej teplote a pokiaľ nemáte kontaktný elektrický gril môžete mäso zakryť pokrievkou.
Jahňacie mäso
Jahňacie mäso si väčšina z nás dopraje len sporadicky. Okrem toho, že patrí k luxusnejším druhom mäsa, má aj svoju typickú vôňu, pre ktorú ho ľudia buď milujú, alebo radšej nekonzumujú. Jahňacie mäso je zdravé a ľahko stráviteľné, obsahuje protizápalové omega 3 mastné kyseliny a je vhodné na prípravu mäsových príkrmov pre deti. Jahňacina je prospešná pre srdce, fungovanie metabolizmu a tiež nervového systému. Dobré jahňacie mäso spoznáte podľa ružovej farby a belavého, takmer priesviného tuku.
- Podobne ako pri hydine, aj pri jahňacom mäse vynikajúco funguje spojenie mäsa s marinádou. Avšak pri marinádovaní jahňaciny nemusíte šetriť bylinkami a korením. Práve naopak, bylinky ako rozmarín, cesnak, oregano a tymian sú skvelou voľbou.
- Aby ste zachovali jahňacie kotlety vnútri pekne ružové, grilujte ich po dobu 2 až 3 minút z každej strany. Na prípravu jahňacieho stehna alebo jahňacieho chrbta v kuse potrebujete mäso grilovať aj 20 minút.
- Podľa toho, či chcete mäso prepiecť stredne – medium, alebo máte radšej well done, si zvoľte teplotu grilovania. Pre medium je vhodná teplota 55 – 58°C, pre well done udržujte teplotu na 70 – 72°C.
- Ak uprednostňujete jemnejšie mäso, môžete jahňacinu pred grilovaním očistiť od tukovej vrstvy. V tom prípade znížte teplotu grilovania, pretože bez tukovej vrstvy vám mäso príliš rýchlo vyschne.
Informačný servis