Ako inak tráviť voľný čas ako na telefóne?

Cup 791072_1280.jpg
Foto: pixabay.com

V článku nájdete inšpiratívne tipy, ako tráviť voľný čas mimo digitálneho sveta. Ponúkneme nápady na nové záľuby a zručnosti, ktoré obohatia váš život, posilnia sociálne väzby a podporia osobný rast. Prinášame alternatívy, ako zmysluplne využiť deň, ďaleko od obrazoviek.

Čítanie rozvíja slovnú zásobu aj empatiu

Čítanie nie je len zábavné, ale aj užitočné. Pomáha nám cez cudzie príbehy a skúsenosti čerpať iný pohľad na vec a prehlbovať empatiu. Empatia do spoločenského života patrí a oplatí sa s ňou pracovať. Nesmieme zabudnúť ani na zlepšenie fantázie a slovnej zásoby. Je neuveriteľné, koľko toho môže čítanie ponúknuť.

Pokiaľ sa vám do čítania veľmi nechce, urobte si z neho tradíciu. Uvarte si obľúbenú kávu alebo čaj, prehoďte cez seba teplú deku, zapnite mäkké osvetlenie a vydajte sa do neuveriteľných knižných príbehov.

Zle sa sústredíte a utekáte myšlienkami inam? Zapnite si ľahko hudbu, samozrejme nie tú klasickú, ale inštrumentálnu bez hlasov. Najlepšie je zvoliť taký štýl, ktorý podporí knižnú atmosféru, napr. sci-fi, romantika, Francúzsko, horor, vážna, Disney… Niektorí ľudia potrebujú zamestnať aj uši, aby nemali tendenciu premýšľať nad inými vecami a venovali sa iba čítaniu. Môže sa vám to po prvýkrát bude zdať divné, ale verte, že to niekedy dokáže vyriešiť problém so sústredením.

Objavte inú kuchyňu

Zdá sa vám, že varíte dookola to isté? Už vás nebaví jesť stále tie isté jedlá? Prejdite si papierové aj on-line kuchárky, prípadne si vymyslite vlastné recepty a skúste niečo nové. Môžete si najskôr variť menšie porcie, aby vás prípadný neúspech toľko nebolel. Väčšinou to ale úplná katastrofa nebýva. A keď áno, naučte sa, ako takú katastrofu zahnať. Existujú rôzne triky a fígle, ako sa s neúspechmi pobiť. Dobrého kuchára robí ochota skúšať, chybovať a testovať.

Čas potrápiť mozog

Príde vám, že už nie ste taký pozorný, bystrý a už vám to tak nepáli? Možno ste len obeťou rutiny. Človek zabúda na to, že mozog potrebuje výzvu, inak stagnuje a pomaly lenivie. Preto si naplánujte niekoľkokrát týždenne aktivity, ktorými mozog potrápite a dáte mu najavo, že musí byť aktívny a pozorný. Ideálne na prevenciu a rozvoj demencie .

Táto mozgová stimulácia sa nazýva kognitívny tréning. Medzi kognitívne funkcie patrí dlhodobá a krátkodobá pamäť, pozornosť a koncentrácia, rýchlosť myslenia a porozumenia informáciám, plánovanie, organizovanie, riešenie problémov, emocionálna sebaregulácia a ďalšie. Konkrétne aktivity nájdete na internete alebo si môžete kúpiť praktické cvičebnice v kníhkupectve.

Zahrajte sa na umelcov

Pokiaľ medzi vašu pracovnú náplň nepatrí kreatívne a umelecké aktivity, kedy ste si len tak pre radosť niečo vytvorili? Nevzali ste náhodou do ruky pastelku naposledy na základnej škole? Pamätáte si, pred koľkými rokmi ste používali štetec a maľovali na plátno alebo papier? Človek zabúda na to, že rozvoj kreativity nie je len pre deti alebo nadaných jedincov.

Mozog má totiž dve hemisféry ľavú matematicko-logickú a pravú tvorivú. Vôbec neriešte, že vám tvorenie nejde, ide o priebeh, nie výsledok. Môžete tiež zvoliť pletenie, háčkovanie, keramiku, výrobu šperkov, kaligrafiu alebo šitie. Stačí si nájsť jednoduchý vzor, pustiť si obľúbený seriál a niekoľko hodín tvoriť.

Čo sa dnes naučíme nové?

Tento bod je v podstate to, čo sme tu už písali. Učte sa pravidelne niečo nové. Niečo, čo neviete, ale napríklad dlhodobo snívate o tom, že to vedieť budete. Je úplne jedno, o čo pôjde, hlavné je zostať aktívne.

Veľa vecí možno zvládnuť z pohodlia domova, stačí sa pozrieť na internet alebo Youtube na návody. Nič zaujímavé vás nenapadá? A čo sa naučiť:

  1. Vyčistiť starostlivo práčku a zistiť, ako funguje
  2. Zostaviť Rubikovu kocku
  3. Vymeniť pneumatiku na aute
  4. Vytvoriť jednoduchý webový design
  5. Hrať na gitaru
  6. Základné frázy v španielčine
  7. Kreslenie portrétov
  8. Úpravu videí
  9. Prvá pomoc
  10. Výrobu marmelád a džemov

Staňte sa na pár hodín dobrovoľníkom

Voľný čas venujte potrebným. Či už sú to ľudia alebo zvieratá, vaša pomoc je vždy vítaná . Spýtajte sa v okolí, či nemôžete raz týždenne na pár hodín prísť a organizáciám trochu uvoľniť ruky. Možno pomôžete s menšími opravami, klientmi alebo dlhou prechádzkou so psíkom. Verte, že sa vám vaša ochota oplatí. Získate pocit potrebnosti a uvidíte za svojou pomocou aj výsledky a vďačnosť.

Kurz môže priniesť aj priateľstvo

Chcete spoznať nových ľudí a zároveň sa niečo naučiť? V tom prípade je ideálnou voľbou kurz. Kuchársky, športový, počítačový – je jedno aký. Hlavné je sa otvoriť a nasať príjemnú atmosféru. Stretávanie s ľuďmi je pre niektoré stresujúce, ale verte, že je to iné ako v mhd, práci alebo obchode. Sem chodia podobne naladení ľudia a chcú si oddýchnuť. Možno tam stretnete vysnívaného partnera, kamarátku alebo si postupom času urobíte kurz aj vy…

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk