Interiérové dvere majú viacero funkcií: oddeľujú miestnosti, poskytujú súkromie, znižujú hluk… Vo veľkej miere sa podieľajú na estetike priestoru. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, otvárajú sa rôznymi spôsobmi. Ktoré interiérové dvere sú pre váš domov tou najlepšou voľbou?
Pre interiérové dvere je najdôležitejšie, aby boli kvalitné, aby vydržali každodenné používanie.
Ktorý materiál je najlepší pre interiérové dvere?
Najčastejšou voľbou sú drevené interiérové dvere. Môžu byť vyrobené z drevotriesky alebo MDF dosky (vzniká lisovaním drevených vlákien a živice pri vysokých teplotách a tlakoch). Dvere vyrobené z MDF dosky (Medium Density Fiberboard) v značnej miery znižujú hluk a sú dobrou voľbou z estetického hľadiska. MDF dosky sú potiahnuté melamínovou fóliou, CPL fóliou alebo 3D fóliou. Vďaka tomu sú dostupné v mnohých farbách a vzoroch.
Dyhované interiérové dvere sa vyrábajú z dosiek, ktoré sa získavajú nanášaním alebo lepením tenkých dyhových dosiek na už pripravenú MDF dosku. Cena za interiérové dyhované dvere spolu so zárubňou sa pohybuje od 150 do 650 EUR/kus.
Interiérové dvere môžu byť vyrobené aj z drevotriesky, avšak MDF doska je odolnejšia voči vlhkosti a mechanickému poškodeniu. Drevotrieska je tenšia a ľahšia.
Na výrobu interiérových dverí sa používajú aj HDF dosky (High Density Fiberboard), ktoré sa vyrábajú podobným spôsobom ako MDF dosky, lisované sú však pod vyšším tlakom, takže je rozdiel v hustote.
Najkvalitnejšie, no zároveň najdrahšie sú drevené interiérové dvere z masívu, ktoré majú výbornú tepelnú a zvukovú izoláciu.
Na výrobu interiérových dverí sa používa aj plast, ktorý je čoraz obľúbenejší. Plastové interiérové dvere sú odolné voči vlhkosti, jednoducho a ľahko sa čistia, vyznačujú sa dobrou tepelnou a zvukovou izoláciou, predstavujú cenovo menej náročnú voľbu. Rovnako ako plastové vchodové dvere, môžu byť vyrobené so sklenenými prvkami.
Hliníkové interiérové dvere sa vyznačujú mimoriadnou odolnosťou a dlhou životnosťou, vyrobené sú z kvalitných hliníkových profilov. Sú však výrazne drahšie ako plastové interiérové dvere.
Spôsoby otvárania interiérových dverí
Interiérové dvere sa podľa spôsobu otvárania delia na jednokrídlové, dvojkrídlové a posuvné. Jednokrídlové dvere sa najčastejšie používajú do menších priestorov, dvojkrídlové sú vhodnejšie do väčších priestorov. Posuvné dvere sa otvárajú a zatvárajú posúvaním po vodorovných koľajničkách.
Dôležitá je odborná montáž dverí. Zaručí bezproblémové otváranie a zatváranie interiérových dverí, bez ohľadu na spôsob ich otvárania a materiál, z ktorého sú vyrobené.
Posuvné dvere sú dobrou voľbou do stiesnených priestorov, lebo nepotrebujú priestor na otváranie a zatváranie, stačí len úzky priestor pri stene na ich odsunutie vedľa stavebného otvoru. Podľa určitých odhadov montáž posuvných dverí v byte zväčšuje voľný priestor až o 8 %.
Posuvné interiérové dvere majú zvyčajne výšku od 200 cm do 220 cm, pričom ich šírka je 70 cm až 90 cm. Tlmiče na oboch koncoch koľajnice posuvných dverí zaisťujú, že sa dvere zatvárajú bezpečne a jemne.
Posuvné dvere sa zvyčajne pohybujú pozdĺž hornej koľajnice, avšak v určitých situáciách to nie je možné, a vtedy sa inštaluje dvojkoľajnicový systém (aj spodná koľajnica). Tento systém sa používa, keď sú posuvné dvere príliš ťažké na to, aby sa posúvali iba po hornej koľajnici alebo keď nie je možné namontovať posuvné dvere s hornou koľajnicou. Spodná koľajnica sa montuje na podlahu, a dvere sa pohybujú pomocou dvoch koliesok namontovaných na spodnej hrane krídla, pričom vodidlá umiestnené na hornej hrane dverí sa posúvajú po hornej koľajnici.
Podľa konštrukcie krídla interiérové dvere môžu byť plné, čiastočne presklené, presklené a sklené dvere. Na sklenené dvere sa najčastejšie používa pieskované sklo, štruktúrované sklo, farebné sklo alebo sklo s dekoratívnou fóliou. Zabezpečujú dostatok svetla aj súkromia a dokážu priestor vizuálne zväčšiť.
Informačný servis