Z Ružinova hlásia obyvatelia pred letom prvé útoky vrán. Ich problematické správanie môže pretrvávať až do polovice júla.
Vrana popolavá patrí medzi vtáky, ktoré žijú na sídliskách. Mestské vtáky sú väčšinou plaché a pri kontakte so psom či človekom uletia, no s blížiacim sa letom sa môže správanie vrán zmeniť.
Agresivita vrán však má svoje opodstatnenie. Niektorým toto obdobie v roku pre útoky vtákov pripomína horor od Hitchcocka.
Vrana sa dotkla vlasov
Minulý rok hlásili útoky vrán najmä obyvatelia Petržalky, na sociálnej sieti spomínali Hrobákovu či Mlynarovičovu ulicu. Pani Barbora zažila negatívnu skúsenosť na konci mája v ružinovskom parku pri Sedmokráskovej ulici.
Práve bola na prechádzke so psíkom, ktorý niekedy sám zaháňal vrany. „Teraz bol pes ďalej a videla som, že to bolo tentokrát iné, tá vrana dosť dlho na neho útočila a pes sa bránil,“ opísala pre Bratislavadeň obyvateľka. Jej psík sa nezranil, no trvalo mu dlho, kým štekaním odohnal vranu.
Do redakcie sa nám ozvala pani Jana, na ktorú zaútočila vrana na konci mája v Ružinove. „Stalo sa mi to pri Parku Andreja Hlinku poobede, keď som išla z práce. Vrana poletovala blízko mňa a cítila som, že sa mi obtrela o vlasy. Zranená som nebola,“ napísala obyvateľka.
Požiadali sme o vyjadrenie k problému mestskú časť, po získaní stanoviska ho doplníme do článku.
Chránia si mláďatá
Petržalka na webe informovala, že na prelome mája a júna vrcholí obdobie hniezdenia vrany popolavej. Vrany bezdôvodne nalietavajú na ľudí, pričom sa im môžu dotknúť vlasov, ramena alebo inej časti tela.
Ornitológovia vysvetlili, že v čase hniezdenia sa vrany správajú teritoriálne, čo je vyvolané snahou o ochranu mláďat. Z tohto dôvodu môžu nalietavať nielen na ľudí, ale aj psov a mačky. Problematické správanie vrán sa môže objavovať až do konca júna alebo polovice júla.
Bratislavská ZOO na sociálnej sieti informovala, že momentálne majú záchranné stanice veľa telefonátov týkajúcich sa vrán a ľudia im nosia malé mláďatá. Ak by ste našli mláďa na zemi a neďaleko jeho rodiča, nemusíte sa báť, pretože ho pravdepodobne prikrmuje na zemi, kým samo nevzlietne.
Nevolajte záchrannú stanicu, ak je mláďa v poriadku a v okolí sa nepohybuje predátor. „Avšak ak je mláďa zranené, je najlepšie kontaktovať Štátnu ochranu prírody alebo záchrannú stanicu pre divo žijúce zvieratá vo vašom okolí,“ dodala ZOO.