5 vecí, ktoré vám realitný maklér pri kúpe bytu v Bratislave (ne)povie

5 mýtov, ktoré vám o kúpe bytu realitný maklér nepovie
Foto: Tomáš Neuschl, gettyimages

Keď niekto kupuje byt cez realitnú kanceláriu, chcú byť spokojné obe strany – kupujúci i realitný maklér. Jeden chce dobre kúpiť, druhý dobre predať. V druhom prípade sa kvôli lepšiemu predaju môžu isté fakty zamlčať a realitný maklér vám o nich nemusí z určitých dôvodov povedať. Zozbierali sme 5 mýtov, ktoré údajne realitní makléri svojim klientom neprezradia. Či sú pravdivé alebo nie, vysvetľoval bratislavský realitný maklér Tomáš Neuschl z realitnej kancelárie RE/MAX  Elite.

Mýtus č. 1

Realitný maklér neprezradí históriu nehnuteľnosti.

Tomáš Neuschl: „Rovnako, ako môžeme vidieť napríklad vo filme pri scéne, kedy maklér zaklame o predaji domu kvôli tragickej udalosti z histórie, tak aj v realite môže byť náročné predať nehnuteľnosť, s ktorou sa viaže nejaká tragédia. Osobne som sa zatiaľ nestretol s takouto nehnuteľnosťou. Verím však, že určite takáto skutočnosť môže výrazne ovplyvniť cenu a nehnuteľnosť si hľadá kupca, ktorého takáto situácia neodrádza, ba práve naopak, využíva potenciál nízkej ceny. Predpokladám však, že takéto skutočnosti sa zamlčujú, ak nejde o verejne známu tragédiu, ktorá sa viaže na nehnuteľnosť.“

Mýtus č. 2

Pri obhliadke bytu sa nehovorí ani o susedských vzťahoch.

Tomáš Neuschl: „Pri kúpe bytu či domu sú najväčším otáznikom susedské vzťahy. Častokrát sú práve zlé susedské vzťahy dôvodom predaja. Samozrejme, pri obhliadke bytu sa maklér či majiteľ nehnuteľnosti vyhýba priamej odpovedi na susedov a väčšinou volí neutrálnu odpoveď. Vy by ste pri predaji bytu spomenuli svojich susedov, ktorí vám strpčujú život? Taktiež môže nastať situácia, že zmena majiteľa zmierni napätie medzi susedmi. Preverenie susedských vzťahov je vždy na iniciatíve kupujúceho, kedy odporúčam zazvoniť na vedľajšie dvere a zoznámiť sa.“

Mýtus č. 3

Plánované väčšie rekonštrukcie (výmena výťahu, strechy a pod.) môžu nového vlastníka bytu nepríjemne zaskočiť.

Tomáš Neuschl: „Rekonštrukcie v rámci bytu či domu si viete priamo overiť u majiteľa, ktorý to môže podložiť faktúrami. V prípade absencie týchto podkladov využite službu odborníka, ktorý zistí realizované a nutné rekonštrukcie. V rámci bytového domu sa viete obrátiť na správcu, ktorý by vám mal vedieť povedať, v akom stave je bytový fond, aké sú plánované rekonštrukcie, prípadne či to nejako výrazne ovplyvní náklady na bývanie“.

Mýtus č. 4

Skutočný dôvod predaja kúpy, ako napríklad nepríjemné okolnosti, realitný maklér neuvedie a dôvod si jednoducho „vymyslí“.

Tomáš Neuschl: „Dôvod predaja je jednou z najčastejších otázok od kupujúcich. Ak ide o akúkoľvek nepríjemnú okolnosť, ktorá nijako neovplyvňuje nové bývanie kupujúcich, tak je samozrejmé, že maklér to zaobalí do nejakej príjemnej formulácie, prípadne si dôvod vymyslí. No častejšie sú to skôr majitelia, ktorí si skutočný dôvod predaja nechajú pre seba a maklérovi vymyslia nejakú historku.“

Mýtus č. 5

Realitný maklér údajne nikdy nepovie skutočnú hodnotu nehnuteľnosti, pretože povie iba sumu, ktorá nezahŕňa jeho províziu, t. j. čo nie je skutočná hodnota nehnuteľnosti.

Tomáš Neuschl: „Štandardom by mala byť situácia, kedy realitný maklér podľa vlastnej cenovej analýzy určí predávajúcim cenu ich nehnuteľnosti. Využíva na to vlastnú cenovú mapu predaných nehnuteľností, aktuálnu trhovú ponuku, informácie od znalca či finančných sprostredkovateľov. Samozrejme takto nastavená predajná cena maklérom by mala byť už vrátane jeho provízie. Častejšie sa ale vyskytuje situácia, kedy cenu nehnuteľností určuje majiteľ a maklér si túto už zväčša nadhodnotenú cenu navýši ešte o svoju províziu.“

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk