Zúrivé vrany pokračujú v útokoch na ľudí v Petržalke, obyvateľku napadli trikrát za jeden deň

vrany, vrana
Foto: ilustračné, Gettyimages

Agresivita vrán má svoje opodstatnenie. Ide o dočasný jav, ktorý nie je životu nebezpečný.

Počuli ste o prípadoch, keď v Bratislave vrany nalietavali na ľudí? Tento jav sa opakuje každoročne a vtáky útočia aj na zvieratá. Pred niekoľkými dňami sme informovali o tom, že psa pri prechádzke v Ružinove napadli vrany.

Petržalka dostala podnet od miestnej obyvateľky, ktorá sa sťažovala na útoky. V ten istý deň ju vrany napadli až trikrát medzi ihriskom ZŠ Gessayova č. 2 a zadnou časťou bytovky na Námestí Hraničiarov č. 2-4.

Skúsenosti ďalších obyvateľov

V diskusii pani Jana uviedla, že na vlastné oči bola svedkom toho, ako vrany zabíjajú holuby. „Najskôr im odtrhnú hlavu a potom ich celé ´vykuchajú´,“ uviedla. Pani Petra pridala taktiež svoju skúsenosť, mala na balkóne hniezdo drozdov, no vrany ho zlikvidovali.

Vlani zažila nepríjemnú skúsenosť aj pani Maja. Bola tehotná a šla po Rovniakovej ulici domov. „Za mnou sa vrhla jedna vrana priamo do hlavy. Kebyže si to nevšimnem a nezohnem hlavu, mám ju zapichnutú niekde v hlave. Môj názor je, že dokážu ublížiť viac, ako si poniektorí myslia,“ dodala.

Vrany sú čoraz odvážnejšie. Potvrdí to príhoda pani Mišky, keď jej vrany vybrali z kočíka počas toho, ako bola s deťmi na ihrisku, misku s chrumkami. Ďalšej obyvateľke v Starom Meste napadli vrany dvakrát psa, priklincovali ho k zemi a zaborili sa pazúrmi.

Vrany chránia mláďatá

Samospráva vysvetľuje, že ide o dočasný jav, ktorý nie je životu nebezpečný. V období hniezdenia sa vrany správajú teritoriálne a snažia sa chrániť svoje potomstvo. Za sezónu môžu mať vrany až dvakrát mláďatá a ich agresívne správanie trvá do konca júna, prípadne polky júla.

Pri väčšine prípadov ide len o náznaky útokov, ktoré sa končia letmým dotykom či potiahnutím za vlasy. Tieto nálety končia hneď po tom, čo sú mláďatá schopné vyletieť.

„V prípade, že obyvateľom prekážajú kŕdle vtákov na bytových domoch, odporúčame obrátiť sa na ich správcu s požiadavkou na zabezpečenie strechy. Vrana aj havran sú v zmysle vyhlášky o ochrane prírody a krajiny chránenými živočíchmi,“ uzavrela samospráva.

Zaútočila na vás už niekedy v Bratislave vrana?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk