Spomienky na starú Bratislavu: Urobte si s nami prechádzku a spoznajte možno už zabudnuté zákutia

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: K. Belický, Rača na starých fotografiách a pohľadniciach, Múzeum mesta Bratislavy - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami a uličkami z histórie Bratislavy. Zabudnuté zákutia vám prestavíme. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde nachádzajú alebo už na ich mieste stojí niečo iné? Niektoré fotografie dodalo vydavateľstvo Dajama, za čo ďakujeme.

Pohľadnica z 50. rokov zachytáva rušnú časť mesta. Vidíme na nej vyústenie Špitálskej ulice a miesto vyzerá viac-menej rovnako aj dnes. Pred budovou obytného domu s kaviarňou a kinom Metropol bola umiestnená zastávka, z ktorej električka premávala k obytnému súboru Nová doba na Vajnorskej ulici. Veľká budova za električkou má dodnes zdravotnícke využitie. Pod vežou Blumentálskeho kostola vidieť obytný blok Avion s obchodmi na prízemí. Vpravo sa črtá kus zo záhradného paláca, postaveného v roku 1771 pre grófa Jana Goberta z Aspremontu.

Elektricka spitalska metropol.jpg
Foto: Knihy o Slovensku - Vydavateľstvo Dajama

Máme tu jeden zo zaujímavých záberov zachytávajúcich začiatky Rače ako ju poznáme. Konkrétne ide o pohľad z Experimentálky. V popredí vidíme budovu, v ktorej kedysi sídlila škôlka. V pozadí sa črtá areál Vinárskych závodov a sídlisko Barónka. Vedeli ste, že v Rači boli postavené paneláky, ktoré sa však po čase nebezpečne naklonili a museli byť asanované?

Raca experimentalka baronka.jpg
Foto: Rača na starých fotografiách a pohľadniciach

Fotografia z Ružinova tiež zachytáva začiatky výstavby sídlisk v mestskej časti. Dnes je ružinovské sídlisko husto zastavané, no pred desiatkami rokov tu bola iba prázdna plocha s prvými panelákmi. Rodičia sa s deťmi fotografovali v parku na Ostredkoch v roku 1968.

Ostredky ruzinov.jpg
Foto: Ružinov na starých fotografiách, Ružinovské echo

Vedeli ste, že Aupark znamená v preklade „park na nive“? Ide o pôvodné pomenovanie Sadu Janka Kráľa v Petržalke. Fotografia pochádza z čias, kedy ľudia cestovali v kočoch s koňmi, v meste nebola masívna výstavba a bolo všade viac zelene. Aupark založený v roku 1775 ako prvý verejný park v Európe vtedy na ostrove zvanom Bruck Au (pri moste) v tej dobe revolučná myšlienka – dovtedy mali svoje parky len bohatí šľachtici. Aleje v tvare osemramennej hviezdice sa ako také zachovali do dnes .

Aupark sad janka krala.jpg
Foto: P. Dvořák - Piata kniha o Bratislave, Múzeum mesta Bratislavy

Bratislavčania si takto užívali letnú pohodu na Zlatých Pieskoch. Na tomto mieste sa dá opaľovať, relaxovať a kúpať aj dnes. Chodieval sem aj autobus, od plavárne na pasienkoch. Býval však často tak plný, že bol problém sa doň dostať. Mnohí sa tak vybrali aj pešo a to v akýchkoľvek horúčavách.

Zlate piesky leto kupanie.jpg
Foto: K. Belický

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk