Spomienky na starú Bratislavu: Spoznávate tieto budovy? Toto sú príbehy možno už i zabudnutých objektov

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či budovami z minulosti Bratislavy. Ak ich nepoznávate, my vám ich pripomenieme a predstavíme. Ulice a uličky mesta sa rokmi menia. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde dodnes nachádzajú či už na ich mieste stojí niečo iné?

Vedeli ste, že aj tieto budovy stáli v meste? Dnes už neexistuje ani toto miesto. Ide o priestor medzi Hlbokou cestou (Tiefer Weg) a Ulicou Boženy Němcovej (Könyves Kálmán Strasse).

Vila bratislava 1.jpg

Táto pohľadnica tak isto zachytáva vilku. Na fotografii zo začiatku 20. storočia vidieť vedľa nich vpravo pôvodnú podobu Schlesingerovho sanatória z roku 1901 pred prestavbou (1919) a oproti cez ulicu (celkom vpravo) sirotinec Máriina ochrana, ktorý stojí dodnes ako základná škola.

Vila bratislava 2.jpg

Antikvariát Steiner na Ventúrskej ulici začiatkom 20. storočia. V jeho blízkosti sa nachádzali skvelé cukrárne s ešte lepšími zákuskami. Dom bol počas socializmu úplne zničený a ani po revolúcií antikvariát a záležitosti okolo nedopadli najlepšie. Až niekoľko rokov potom sa stal opäť obľúbeným miestom knihomoľov.

Antikvariat venturska.jpg

Fotografia taktiež pochádzajúca z čias minulých. Ide o inú komoditu – Cukráreň Levius na Michalskej ulici. Kedysi boli v Prešporku na jednej ulici, alebo teda skôr na vtedajšom korze, 3 obľúbené cukrárne. Od Michalskej veži po terajšiu Panskú, v súčasnosti Michalská a Sedlarska, tieto tri známe cukrárne boli Mayer, Stürzer a Levius. Neskôr na mieste jednej z cukrární vznikla obuv šitá na mieru.

Cukraren levius.jpg

Vedeli ste, že prvým objektom osvetleným elektrickými žiarovkami bol parný mlyn a palác Johanna Ludwiga? Nachádzal sa na rohu Karadžičovej a Krížnej ulice, na obrázku je to budova vpravo oproti stanice konskej železnice. Tlač vtedy nadšene popisovala udalosť týmito slovami: „Náš veľkopriemyselník Johann Ludwig v týchto dňoch po prvýkrát osvetlil svoj veľký parný
mlyn elektrickým svetlom. Prvá rakúsko-uhorská fabrika na elektrické osvetlenie Egger a Kremenec inštalovala v celom mlyne, ako aj v súkromných miestnostiach majiteľa žiarovky s uhlíkovým vláknom a bolo pôžitkom vidieť ako tieto zaliali svojím žiarivým svetlom výrobné aj obytné priestory mlyna. Dynamo – elektrický stroj je spojený s veľkým parným strojom mlyna a zásobuje 85 žiaroviek elektrickou energiou, na ktorej výrobu je potrebných 10 konských síl. Keď sa kolesá mlyna rozbehnú a veľký parný stroj prakticky nehlučne odvádza svoju prácu a elektrické žiarovky zalievajú miestnosti, v ktorých sa obilie premieňa na múku, trblietavým svetlom, cítime, že sa nachádzame v priemyselnom podniku prvej triedy, čo mestu, ako aj jeho tvorcovi robí veľkú česť.“

Parny mlyn palac.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk