Spomienky na starú Bratislavu: Spoznajte s nami zákutia nášho mesta. Viete, o ktoré miesta ide?

Kolaz stara bratislava 2.jpg
Foto: Slovenský národný archív, Karol Belický, www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Prejdite sa s nami ulicami či budovami z minulosti Bratislavy. Ak ich nepoznávate, my vám ich pripomenieme či predstavíme. Ulice a uličky mesta sa rokmi menia. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde dodnes nachádzajú či už na ich mieste stojí niečo iné?

Keď stál pár na tomto mieste pred rokmi, Bratislava prežívala ťažké časy. Výhľad ukazuje hustým dym, ktorý sa valil z ulíc krátko po bombardovaní rafinérie Apollky v roku 1944. Požiar rafinérie trval niekoľko dní. V ten deň boli pod paľbou aj zimný prístav a most cez Dunaj. Bola to pomsta za spoluprácu s fašistickým Nemeckom. Apollka práve v týchto časoch spracovávala naftu pre nemeckú armádu.

Rafineria bombardovanie apolka.jpg
Foto: Slovenský národný archív

Pohľad na mesto pred desiatkami rokov z petržalského neupraveného brehu. Dnes je tu Viedenská cesta, predtým to bola prašná cesta, kam sa chodila mládež zabávať a šantiť na vode v Dunaji. Všimli ste si aj pozorovateľov na zábradlí? Každý pred viac ako sto rokmi v meste nosil oblek, slušné nohavice a nesmel chýbať klobúk alebo baretka.

Stara bratisava pecna viedenska cesta hrad.jpg

Tak isto pohľad na mesto z brehu Dunaja, len z inej strany. Záber bol zachytený na prelome 19. a 20. storočia. Prešporský hrad chátral a bola z neho úplná ruina. Osudným sa mu stal požiar v roku 1811, kedy zhorela strecha. Počas prvej aj druhej svetovej vojny ho ešte využívala armáda. Obnovený bol v roku 1956, práce na ňo priebežne s prestávkami trvali až do 80. rokov minulého storočia.

Mesto hrad rieka dunaj nabrezie.jpg

Dom krásy v meste bol veľmi obľúbený, dámy si sem chodili po nový účes, modernú trvalú alebo slávnostné úpravy vlasov. Dievčatá sú na prechádzke so zmrzlinou v roku 1987.

Dom krasy.jpg
Foto: Web umenia, Ivan Lužák

Pamätáte si ešte na časy, kedy po Ružinove jazdili takéto typy električiek a áut? Vedeli ste, že električková trať do Ružinova bola spustená 1. apríla 1971? Zaujímavý dátum. Sídliská ešte neboli tak husto zastavané, ako sú dnes. Cesta vedie ďalej popri Štrkovci. Ide približne o 70. roky minulého storočia.

Ruzinov elektricky cesta.jpg
Foto: Karol Belický

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk