Spomienky na starú Bratislavu: Prejdite sa s nami niekdajšími uličkami a objavte ich tajomstvá

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Web umenia Pavol Poljak, od fanúšičky stránky Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, imhd.sk - koláž BratislavaDen.sk

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Prejdite sa s nami ulicami či budovami z histórie Bratislavy a vcíťte sa tak do jej obyvateľov pred desaťročiami. 

Spoznávate tieto budovy a námestie? Ide o Hviezdoslavovo námestie alebo aj Szinháztér alebo Theaterplatz. Pohľadnica môže mať už viac ako 170 rokov. Jej vyhotovenie by sme mohli odhadnúť na obdobie okolo roku 1850.

Hviezdoslavovo namestie.jpg
Foto: od fanúšičky stránky Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Hrad Devín počas turistického putovania hradmi a zámkami. Turisti spoznávali slovenské hrady a zámky a získavali tak pečiatky do svojich preukazov. Fotografia je zachytená počas jedného takéhoto putovania v 80. rokoch uplynulého storočia.

Hrad devin.jpg
Foto: od fanúšičky stránky Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Záber zachytáva časť dnešnej Obchodnej ulice. Vidíme na ňom električku Ganz. Nechýbajú obyvatelia Prešporka, ktorí sa ponáhľajú do práce či sú na prechádzke v uličkách mesta. Vpravo sa nachádza Gschnattlov dom v 30. rokoch 19. storočia na prvom poschodí mal byt, dielňu i koncertný salón výrobca klavírov Carl Schmid. Klavíry vyrábal podľa viedenského vzoru a svojou kvalitou ich aj prekročil. Carlovi Schmidtovi sa klaňali samotní klaviristi ako Franz Liszt aj Johann Nepomuk Hummel.

Gschnattlov dom obchodna ulica elektricka.jpg
Foto: imhd.sk

Sú vám tieto zákutia mesta a jeho nábrežia povedomé? Ide o vzhľad prístavu z roku 1945. V popredí kotvia člny a lode.

Pristav nabrezie dunaj.jpg
Foto: Web umenia, Pavol Poljak

Rybolov bol kedysi bežným zdrojom obživy obyvateľov Prešporka. Rybár lovil na brehu Dunaja niekedy medzi rokmi 1930 až 1939, zachytil ho pri práci fotograf Pavol Poljak. Mnohí si ešte pospomínate na to, ako ste týchto rybárov pozorovali počas ich práce ako deti.

Rybolov dunaj.jpg
Foto: Web umenia, Pavol Poljak

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk