Spomienky na starú Bratislavu: Nazrite s nami do života obyvateľov mesta v priereze času

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Petržalka na starých fotografiách, Karlova Ves v obrazoch, kronika KV 61, Múzeum mesta Bratislavy, www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Ako vyzerala výstavba Starej tržnice a čo bol veslársky klub? Pionieri a pionierky či rôzne socialistické sprievody a oslavy. Aj to bola súčasť nášho mesta. Každý to vnímal inak. Jedna časť pozitívne a tešila sa na každé podujatie, na stretnutie s priateľmi a podporovateľmi režimu. Druhá časť na udalostiach skôr trpela a zúčastňovala sa ich z donútenia. Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy. Niektoré fotografie dodalo vydavateľstvo Dajama, za čo ďakujeme.

Veľmi zaujímavá kolorovaná fotografia z Múzea mesta Bratislavy. Ešte dávno pred socializmom bol život iný. Dopravnými prostriedkami boli konské povozy, električka, no všetci chodili skôr peši a občas niekto na bicykli. Na fotografii zo začiatku 20. storočia je zachytená práve dokončovaná stavba krytej tržnice. Dnes je to Stará tržnica na Námestí SNP. Vpravo od tržnice bol v tomto čase hostinec Utek do Egypta, ktorý bol však zbúraný v roku 1910 pri prerazení Klobučníckej ulice. Vedeli ste, že vnútorná oceľova konštrukcia bola vyhotovená v dielni pána Gustáva Eiffela?

Trznica mesto.jpg
Foto: Múzeum mesta Bratislavy, www.facebook.com

Na petržalskom brehu sa takto v auguste 1948 chystal do vôd Dunaja veslársky klub. Šlo o veľmi obľúbený šport v meste. Dokonca sa tu nachádzalo niekoľko veslárskych klubov a tie mali aj vlastné budovy so zázemím. Z pontóna tiež Bratislavčania skákali do rieky a spríjemnili si pohodové kúpanie.

Veslarsky klub dunaj kupanie.jpg
Foto: Petržalka na starých fotografiách

Farebná pohľadnica pochádza z 50. rokov uplynulého storočia. Zachytáva oslavy 1. mája, ktoré boli pred desiatkami rokov v Bratislave naozaj hlučné. Ľudí budili od skorého rána hlasné amplióny po celom meste. Spievali sa budovateľské piesne zvolávajúce všetkých do prvomájového sprievodu. Pochodujúci dav mal veľa účastníkov, pretože za neúčasť hrozilo vylúčenie zo školy či zamestnania. Sprievod väčšinou štartoval na Štefánikovej ulici, pokračoval po Hodžovom námestí, Suchom mýte, Hurbanovom námestí a schádzal dolu Námestím SNP, kde stála tribúna zaplnená politikmi.

Prvomajove oslavy socik.jpg
Foto: Knihy o Slovensku - Vydavateľstvo Dajama

Pionieri a pionierky s kytičkami pred ZŠ Karloveská v Karlovej Vsi. Fotografia vznikla v roku 1978. V mnohých pionierske rovnošaty vyvolávajú rozporuplné pocity. Niektorí dokonca pioniermi ako deti byť ani nemohli, pretože boli „politicky nevhodní“. To mnoho detí pocítilo ako krivdu, o to horšie to pre mládež bolo, keď sa to spojilo s nevhodným správaním vedúcich a pedagógov.

Pionieri satky rovnosata.jpg
Foto: Karlova Ves v obrazoch, kronika KV 61

Toto trhovisko na Mlynarovičovej ulici je súčasťou Petržalky dlhé roky. Dodnes sa tu predávajú kvety, ovocie, zelenina či oblečenie. Neďaleko sa nachádza poliklinika. Pravdepodobne školská brigáda a študentky na fotografii zachytené počas upratovania  a príprav trhoviska do uvedenia v roku 1985.

Trznica petrzalka.jpg
Foto: Petržalka na starých fotografiách

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk