Spomienky na starú Bratislavu: Aj takáto je tvár nášho mesta, poďte sa na ňu s nami pozrieť bližšie

Kolaz stara bratislava 1.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Letné mesiace často trávili všetky vekové kategórie v uliciach mesta, a to najmä pri vode. Napríklad aj len tak na špacírke po brehoch Dunaja. Tento krásny záber je zachytený v roku 1935 z petržalského brehu Dunaja.

Nabrezie petrzalka dunaj.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Takto vyzerala tribúna futbalového štadióna PTE v Petržalke začiatkom 20. storočia. Ihrisko stálo tam, kde neskôr dlhé roky hrávala Artmedia Petržalka. Pred 2. svetovou vojnou stál oproti domovský štadión Slovanu, vtedy ŠK Bratislava.

Tribuna futbalovy stadion petrzalka.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Prvým objektom Bratislavy, ktorý bol osvetlený elektrickými žiarovkami, bol parný mlyn a palác Johanna Ludwiga na rohu Karadžičovej a Krížnej ulice. Ide o budovu na obrázku vpravo oproti stanici konskej železnice. Stalo sa tak 2. februára 1884.

Parny mlyn a palac.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Pohľad na budovy finančných úradov na Vajanského nábreží. Teraz v týchto budovách sídli Ministerstvo vnútra SR. Budovy boli postavené v rokoch 1931 až 1932. Haly v pozadí na ulici boli výstavisko, kde sa konal Dunajsky veľtrh.

Ministerstvo vnutra.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Kúzelný záber zo života v meste spred roku 1940. Je z nej priam cítiť atmosféru v meste, ktorá nebola ťažká, no ľudia mali stále nádej na krajšie zajtrajšky. Ľudí na Kapucínskej ulici takto zachytil Ladislav Roller. V pozadí je tiež budova Edelhof, ktorá bola postavená v roku 1931. Bývali tu vždy rôzne malé obchodíky s rôznym tovarom.

Kapucinska ulica vojna.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk