Prejdite sa s nami vďaka starým fotografiám historickými momentmi nášho mesta

Stara bratislava kolaz.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Matúš Pokorný, Zuzana Rabina Bachoriková - koláž BratislavaDen.sk

Ulice a uličky mesta sa rokmi menia. Praví Bratislavčania si ich buď pamätajú, alebo ich minimálne z fotografií poznajú. Uhádnete, ktoré sa kde dodnes nachádzajú či už na ich mieste stojí niečo iné?

Opäť krásne zachytené 60. roky uplynulého storočia v Bratislave. Okolie Manderláku bolo bez tých otrasných a lacných reklám a billboardov. Všimnite si tiež „zelený“ kruhový objazd, uprostred ktorého je verejné osvetlenie. To je tam síce dodnes, ale už bez zelene.

Manderlák
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Nielen na Jakubovom námestí  ste mohli kedysi stretnúť takto krásne „vyštafírovaných“ zametačov. Chodili pekne vyobliekaní a vyčesaní, obleky a klobúky nesmeli chýbať. Bol to takpovediac baťovský štýl, ktorý tvrdil, že aj robotníci sa majú pekne obliekať. Dnes majú pracovníci uniformy a nesmú tiež kvôli bezpečnosti chýbať reflexné vesty, aby ich každý videl. Táto čarovná fotografia vznikla približne v 40. rokoch minulého storočia.

Jakubovo námestie
Zuzana Rabina Bachoriková

Kostol svätého Jána z Mathy alebo aj ľudovo známy ako Kostol trinitárov. Fotografia zachytáva časy, keď pred ním stáli novinové stánky a bola tu aj zástavka električiek. Toto možno popísať ako otrasnú neúctu k pamiatke. Nehovoriac o tom, že ide o kostol.

Kostol najsvätejšej trojice
Matúš Pokorný

Devín bol kedysi rovnako obľúbený ako dnes. Konali sa tam rôzne akcie a boli tam rôzne atrakcie s kopou ľudí. Nie vždy sa k nemu však pristupovalo s úctou, akú by si zaslúžil. Vždy šlo o výnimočný hrad s neoceniteľnou polohou. Či už šlo o obdobie rímskeho a germánskeho impéria, prvých Slovanov na území, alebo v časoch Rakúsko-Uhorska, či za socializmu. Zakaždým stál hrad na hranici a zohrával významnú úlohu.

Devín
Matúš Pokorný

Aj vás brávali rodičia do detskej kaviarne, ktorá sa nachádzala v tejto budove? Mnohí nevedia zabudnúť na skvelú zmrzlinu a vynikajúce gaštanové jazýčky.

Detská cukráreň
Jarmila Mikušová

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk