Ženy sa budú môcť otestovať na prítomnosť HPV aj doma

Zdravie, žena
shutterstock.com

Umožní im to nová odberová súprava na zistenie prítomnosti ľudského papilomavírusu (HPV), ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice.

Na slovenský trh prichádza domáca odberová súprava na zistenie prítomnosti ľudského papilomavírusu (HPV), ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Táto súprava je prvým projektom, ktorý na Slovensku realizuje nezisková organizácia Rakovina vec verejná.

Tento projekt je primárne určený ženám, ktoré sa z rôznych dôvodov nezúčastňujú na národnom skríningovom programe na rakovinu krčka maternice. Biologickú vzorku po vykonaní testu a jeho odoslaní vyšetria na prítomnosť nebezpečných genotypov HPV v Ústave molekulárnej a translačnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Cieľom neziskovej organizácie Rakovina vec verejná je prevencia a podpora výskumu v oblasti infekčných a nádorových chorôb a tiež zvyšovať počet žien, ktoré vstúpia do spomínaného národného skríningového programu na rakovinu krčka maternice. V súčasnosti je doň totiž zapojených iba približne 50 percent žien.

Ľudský papilomavírus sa prenáša najmä pohlavným stykom a dotykom s infikovanou kožou, pričom okrem rakoviny krčka maternice spôsobuje aj nádory krku a hlavy. Až 80 percent žien má niektorý z približne 100 druhov HPV, no rakovinu krčka maternice spôsobuje len niekoľko z nich. Toto ochorenie sa vyvíja niekoľko rokov a je nebezpečné v tom, že spočiatku vôbec nebolí a nemá žiadne viditeľné príznaky. Vyše 30 percent prípadov karcinómov krčka maternice na Slovensku a v Česku je diagnostikovaných až v treťom a vyššom štádiu ochorenia, a preto sa výrazne znižuje šanca na úplné vyliečenie a tiež šanca na dlhodobé prežívanie.

Agentúru SITA informovala Daniela Vidová z neziskovej organizácie Rakovina vec verejná.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk