Žena darovala neznámemu obličku, o tri roky sa jej stala neuveriteľná vec

Female medicnemocnica, choroba, operáciaine doctor filling in patient medical history list
Thinkstock

Spontánne rozhodnutie vtedy 22-ročnej Chelsei darovať obličku cudziemu tínedžerovi, s ktorým sa práve zoznámila, zmenilo život obom Američanom. Štyri roky po zoznámení a tri roky po transplantácii spečatili svoj život svadobnými obrúčkami.

Kyle Froelich a Chelsea Clair sa prvýkrát stretli v roku 2009 na výstave automobilov v americkej Indiane. Vtedy 19-ročnému Kyleovi, študentovi na Brownsburg High School, lekári dávali posledný rok života. Študent, ktorému v 12 rokoch začali zlyhávať obličky a od 17 pravidelne podstupoval dialýzu na odstránenie odpadov metabolizmu, zúfalo potreboval transplantáciu obličiek. Jeho telo zadržiavalo vodu a nafukovalo ho takmer do dvojnásobnej veľkosti, nedokázal dýchať, neustálo mu bolo na zvracanie a väčšinu času bol bledý a slabý. Od svojich 18 rokov Kyle hľadal vhodného darcu, no väčšina pokusov mala rovnaký scenár – najprv veľké nadšenie, že je niekto ochotný darovať obličku, následne veľké sklamanie, keď sa ukázal byť nevhodným darcom. Študentovi sa míňali dni, a tak sa ich snažil vychutnať naplno.

[captionid=“attachment_47434″align=“aligncenter“width=“640″]
Ženadarovalaneznámemuobličku,otrirokysazosobášili
www.indystar.com

www.indystar.com[/caption]

O tri roky staršia Chelsea na výstave predvádzala nový Chevrolet Camaro. Kylea osobne nepoznala, no od známych počula o jeho chorobe. Ešte v ten istý deň mu ponúkla, že mu daruje svoju obličku. „Nečakal som, že výsledok bude iný, ako tie predchádzajúce. Keď o mesiac neskôr prišli výsledky, bol som prekvapený,“ uviedol Kyle. „Boli sme dokonalý pár,“ dodala Chelsea na margo zdravotných testov.

Žena darovala neznámemu obličku, o tri roky sa zosobášili
www.indystar.com

Rodičia Chelsea však z nápadu dcéry až takí nadšení neboli: „Hovorili mi: ´Chelsea, nemôžeš len tak vojsť do supermarketu a kúpiť obličku.´“ Američanka nikdy neabsolvovala žiaden chirurgický zákrok, na tele nemala ani jeden steh. Dôvod, prečo neznámemu chlapcovi spontánne navrhla darcovstvo, nevie sama vysvetliť.

V USA sa na čakacej listine na obličku momentálne nachádza 110-tisíc mien, priemerná čakacia doba je tri až päť rokov – príliš dlhý čas na to, aby transplantácia stihla zachrániť životy. Šanca nájsť darcov mimo kruhu známych je veľmi nízka, tí z rodiny často nie sú vhodní. Chelsea o šesť mesiacov neskôr s Kyleom odišla do nemocnice. Vystrašená, ale odhodlaná sa zverila do rúk lekárom, ktorí jej odobrali ľavú obličku a následne ju vložili do Kyleovej brušnej dutiny. Dvojica sa kvôli riziku infekcie niekoľko dní nemohla vidieť. Keď sa opäť stretli, bol z nich už pár.

„Medzi nami je puto, ktoré nepochopí nikto, kto si tým neprešiel,“ uviedol dnes už 26-ročný Kyle. „Je mojou najlepšou priateľkou,“ dodal. „Nosí moju obličku. Musím sledovať, či sa o ňu dobre stará,“ dodáva 29-ročná Chelsea.

Transplantácia obličky mladý pár spojila silným putom, ktorý sa v polovici októbra rozhodli spečatiť sobášom. Štyri roky po zoznámení na výstave automobilov a takmer tri roky po transplantácii si vymenili svadobné obrúčky. Namiesto „v zdraví i chorobe“ sľuby zmenili na iné slová: „Dávam ti svoju ruku, srdce a dušu, lebo viem, že u teba budú v bezpečí.“

„Neuvedomoval som si, ako zle som sa cítil, až kým mi nebolo opäť dobre,“ uviedol Kyle, ktorému neznáme dievča zachránilo život. Dnes vychovávajú 11-mesačného syna Wyatta a každý rok oslavujú výročie dňa, kedy prebehla transplantácia. Hoci si obaja uvedomujú, že o 30-40 rokov bude Kyle potrebovať novú obličku, radosť zo spoločného života si zatiaľ nekazia.

www.indystar.com

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk