Vzťah ľudských citov a sĺz si donedávna intenzívne všímali iba básnici. V poslednej dobe sa však aj tento výlučok ľudského organizmu dostal do pozornosti vedcov, ktorí zistili o ňom tieto zaujímavé skutočnosti.
Slzy prichádzajú v emočne silných chvíľach. Hľadajú svoju cestu po tvári, keď cítime bolesť, no i radosť. Pomáhajú nám niesť naše životné bremená, no okrem toho, že sa nám plačom uľaví, prospievajú nášmu organizmu aj inak.
Slzy sú vlastne chemicky zložitou substanciou a v podstate odnášajú látky, ktorých sa telo zbavuje ako škodlivín. V slzách sa napríklad vyskytuje mangán až tridsaťkrát väčšej koncentrácii, ako je obsiahnutý v krvi.
Tento výlučok nášho organizmu v emocionálnom rozpoložení sa chemicky odlišuje od slzenia oka pri podráždení smietkou. Citová slza obsahuje látky, ktoré telo vylučuje pri stresových situáciách.
Neprehliadnite! 7 skrytých príznakov rakoviny krčka maternice
Ženy plačú štyrikrát viac
Nie je žiadnym tajomstvom, že ženy sú viac náchylné roniť slzy. Plačeme až štyrikrát častejšie ako muži. Prečo? Príčinou je jednak iná činnosť hormonálnych orgánov (ženy vylučujú o 60 % viac prolaktinu – hormónu dôležitého pri tvorbe materského mlieka, ktorý však silne pôsobí aj na emocionálny život slabšieho pohlavia), ale i spoločenská konvencia, ktorá považuje slzy u mužov za nedôstojné. Práve preto muži často svoj citový stav potlačia, čo môže viesť k chorobám, ktorých spúšťacím magnetom býva stres (napríklad žalúdočné vredy).
Slzy sú zdravé
Keď si poplačeme, cítime sa zvyčajne lepšie. Z výskumnej vzorky to uviedlo 85 % žien a 73 % mužov. Kto častejšie plače a potom sa naladí pozitívne, má menšiu náklonnosť k určitým chorobám.
Ženy neplačú iba zo žiaľu a bolesti. Príčinou môže byť aj dojatie, náhly pocit šťastia, ale tiež sklamanie nad tým, že sa im nevydaril obed tak, ako predpokladali. V percentách príčina plaču vyzerá takto: z bôľu (49%), z pocitu radosti (21%), z hnevu (10%).
.