Zanietený chirurg inšpiruje, operuje aj po ochrnutí

Zanietený chirurg inšpiruje, operuje aj po ochrnutí
www.nydailynews.com

Chirurg Ted Rummel po ochrnutí namiesto výhovoriek radšej hľadal riešenia. Dnes je naspäť na operačnej sále a zachraňuje životy.

Keď americký chirurg Ted Rummel zostal v roku 2010 ochrnutý od pása nadol, myslel si, že jeho život pôjde už len dolu vodou. Chirurg, ktorý ročne úspešne operoval okolo tisíc pacientov, sa však odmietol vzdať. Aj napriek ochrnutiu dnes naďalej robí to, čo vie najlepšie – zachraňuje životy.

Zanietený chirurg inšpiruje, operuje aj po ochrnutí
www.nydailynews.com

Správu o svojej diagnóze – výskyte kavernózneho hemangiómu (nezhubného tumoru krvnej cievy) v oblasti miechy v roku 2009 prijal doktor s rozvahou. Neurológovia mu vtedy povedali, že hemangióm nemôžu chirurgicky odstrániť, lebo by zostal v momente ochrnutý. Namiesto toho mu odporučili, aby veľa odpočíval a dúfal, že cieva nikdy nepraskne. O rok neskôr, v septembri 2010, však cieva praskla. Chirurg práve na sále operoval svoju manželku Kathy, keď v chrbte pocítil nesmiernu bolesť. Onedlho na to sa mu po spodnej časti tela rozliala vlna slabosti, ktorá nechala Rummela od pásu nadol ochrnutého.

Nič nie je nemožné

Američan si svoj život bez práce nevedel predstaviť, a tak sa pustil na cestu za svojím snom. Pritom netajil, že si prešiel aj peklom. Krátko po operácii sa mu na pľúcach vytvorila krvná zrazenina a v tele sa mu šírila nebezpečná infekcia. Zmietal sa v návaloch depresie a všetko zašlo až tak ďaleko, že jedného dňa vyšiel von do záhrady a k hlave si priložil zbraň. Myšlienka na milujúcu manželku, deti a vnúčatá ho však včas zastavila a chirurg sa rozhodol zobrať veci do vlastných rúk zodpovednejším spôsobom.

Zanietený chirurg inšpiruje, operuje aj po ochrnutí
www.nydailynews.com

Spomenul si na to, ako zvykol reagovať na ľudí, keď neboli vo svojej koži. „Hovorieval nám, že ak máme byť sklesnutý, máme ísť z jeho sály preč,“ uviedla zdravotná sestra Diana Eisenbath, ktorá s lekárom spolupracovala vyše 17 rokov. Lekár známy svojím nákazlivým optimizmom sa rovnakú metódu rozhodol použiť na sebe. Postupne sa zbavil negatívnych myšlienok a namiesto výhovoriek začal hľadať riešenia.

Aby si udržal dobrú náladu, opätovne sa venoval činnostiam, ktoré mu robili radosť. Jednou z nich bol aj golf. Za pomoci motorizovaného vozíka pre invalidov začal trénovať údery a posilňovať vrchnú časť tela. Netrvalo dlho a Rummel bol naspäť v nemocnici, kde operoval lakte, kolená a členky pacientov zo svojho invalidného vozíka.

Ani to však chirurgovi nestačilo. Niektoré operácie si totiž vyžadovali, aby pri nich stál, a tak si za 35-tisíc dolárov nechal vyrobiť invalidný vozík „na státie“ so špeciálnymi popruhmi. Po mnohých testoch s ním Rummel v decembri 2012 vykonal prvú operáciu v stoji. Pacientom bol Dave Shelton – človek, ktorého Rummel už raz operoval a ktorý mu plne dôveroval. „Vôbec mi to neprekáža. Som nadšený, že budem svedkom takejto operácie,“ uviedol vtedy Shelton. Chirurg v spolupráci so svojím tímom úspešne dokončil operáciu spojenú s vykĺbeným ramenom pacienta, pri ktorej musel hodinu stáť na nohách. Po operácii pozval svoj tím na pizzu a radostne opakoval: „Som späť, som späť.“

Ted Rummel už takmer rok naďalej operuje v nemocnici v meste O’Fallon, štát Missouri. Vďaka rehabilitácii a špeciálnemu vozíčku, ktorý je prispôsobený na státie, dnes pokračuje vo svojom pôvodnom zamestnaní, bez ktorého si nevedel predstaviť život. „Keď ste ochrnutý, veľká časť toho, kým ste boli, zrazu zmizne. Ale keď dokážem urobiť niečo takéto – a ja to milujem robiť – dokážem získať naspäť aj svoj život. Je to veľkolepé, je to také výnimočné,“ dodal chirurg, ktorý sa vo svojom povolaní našiel.

www.nydailynews.com

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk