Výživové doplnky na plodnosť

Couple hands making heart shape.
Foto: Getty Images

Plodnosť mužov a žien či podpora plodnosti je témou, ktorú rieši čoraz viac párov. Prispievajú k tomu aj problémy s otehotnením, klesajúca pôrodnosť – všetky tieto problémy spája práve nízka plodnosť. Otázka podpory je vec, ktorú treba riešiť ako u žien, tak aj u mužov, nakoľko mnohí muži majú problém s kvalitou a množstvom spermií. Štatistiky totiž ukazujú, že práve muži spĺňajú rizikové predpoklady, ktoré znižujú ich potenciu a plodnosť.

Ešte pred tým, než navštívite lekára, skúste podporiť vašu plodnosť rôznymi výživovými doplnkami na podporu plodnosti (prírodné produkty s obsahom vitamínov, minerálov a rastlinných zložiek) či zmeniť svoju životosprávu. Vďaka tomu nielen stúpnu šance na počatie, ale podporíte tým aj svoje celkové pohlavné zdravie. Veď predsa – všetko sa začína u muža jeho erekciou a potenciou, od ktorých sa plodnosť odvíja.

Problémy s plodnosťou

Vysvetlime si najprv základné pojmy. Plodnosť znamená schopnosť ľudí reprodukovať sa prirodzeným spôsobom. Mužská neplodnosť je stav, kedy muž nie je schopný oplodniť svoju partnerku – všeobecne sa za problém s plodnosťou pokladá stav, kedy nie je možné počať potomka ani pri pravidelnom styku po dobu viac ako jeden rok. Tento stav zvyčajne závisí aj od kvality spermií. Zároveň muži aj ženy dosahujú vrchol svojich síl najmä v období od 20. do 30. roku života. Tento interval platí aj pre plodnosť, nakoľko práve po „tridsiatke“ sa u oboch pohlaví znižuje šanca na počatie v pomere k počtu pohlavných stykov.

Na mužskú plodnosť vplývajú a do istej miery ju ovplyvňujú aspekty ako libido (sexuálny apetít), erektilná dysfunkcia (nemožnosť muža udržať si erekciu) či množstvo a pohyblivosť spermií a hladina mužského pohlavného hormónu testosterónu v tele.

Neplodnosť ale môže mať viacero príčin a môže závisieť aj od genetiky či zdravotného stavu, okrem toho na ňu dosť vplýva aj životný štýl či strava. Niektoré potraviny sú známe svojimi prínosnými účinkami pre plodnosť.

Pokiaľ doba jedného roka neúspešných pokusov o počatie potomka ešte neuplynula, nemusíte zúfať. K podpore potencie či plodnosti si viete pomôcť aj niektorými opatreniami či podpornými prípravkami, ako napríklad výživovými doplnkami. V opačnom prípade sa odporúča navštíviť lekára.

Ako zvýšiť mužskú plodnosť?

Skúste doplnky kyseliny D-asparágovej

Kyselina D-asparágová je biogénna aminokyselina, ktorá sa predáva ako výživový doplnok. Vedecky podložený fakt je to, že kyselina D-asparágová sa podieľa na mužskej plodnosti. Je preukázané, že muži, ktorí sú neplodní, majú výrazne nižšiu hladinu tejto kyseliny v tele než tí plodní. Potvrdzuje to aj výskumná štúdia u neplodných mužov, ktorá preukázala, že užívanie 2,66 gramu kyseliny D-asparágovej po dobu troch mesiacov u nich zvýšila hladinu testosterónu o 30-60% a množstvo spermií a ich pohyblivosť až o 60-100%. Zaujímavým faktom tiež je, že u partneriek testovaných mužov sa takisto zvýšil počet tehotenstiev.

Vitamíny C a D

Príjem antioxidantov, ako napríklad vitamín C a výživové doplnky s „C-čkom“ môžu zlepšiť kvalitu spermií. Štúdia u neplodných mužov ukázala, že užívanie vitamínu C v dávkach 1000 mg denne po dobu 2 mesiacov zvýšilo pohyblivosť spermií o 92% a množstvo spermií až o 100 %. Rovnako tak sa znížil aj podiel deformovaných buniek spermií, o 55 %.

Vitamín D je ďalšou živinou, ktorá dokáže zvýšiť hladinu testosterónu. Podľa vedcov muži s nedostatkom vitamínu D mali vyššiu pravdepodobnosť nízkej hladiny tohto pohlavného hormónu. Užívanie vitamínu D každý deň po dobu jedného roka naopak zvýšilo ich hladinu testosterónu o 25%. Okrem toho vitamín D údajne pôsobí priaznivo aj na vyššiu pohyblivosť spermií.

Tribulus Terrestris, Senovka grécka, Maca, Zinok vo forme jedinej tabletky

Kotvičník zemný (Tribulus Terrestris) je liečivá bylinka používaná na zvýšenie mužskej plodnosti. Čo sa Senovky gréckej týka, existuje niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú, že užívanie senovky (doplnkov z výťažkami z nej) môžu skutočne napomôcť sexuálnej výkonnosti a zvýšeniu libida. Rovnako tak užívanie doplnkov obsahujúcich koreň Maca môže zlepšiť libido, ako aj plodnosť či sexuálnu výkonnosť.

Zinok je zas základným minerálom, ktorý sa nachádza v mäse, rybách, vajciach či mäkkýšoch. Keď je ho v tele nedostatok, môže sa to prejaviť nízkou hladinou testosterónu. Zinok, rovnako ako aj extrakty z vyššie menovaných rastlín a bylín nájdete v komplexných výživových doplnkoch Stoporex® Klasik a Stoporex® Prolong, ktoré priaznivo vplývajú na testosterón, erekciu, potenciu, libido či plodnosť.

Stoporex® je ideálnym prípravkom, ktorý obsahuje všetky menované v jednom a vy sa tak nemusíte báť, že by ste pozabudli na prijímanie niektorých dôležitých živín, minerálov či vitamínov do tela. Výživové doplnky vo forme tabliet zakúpite bez lekárskeho predpisu a priamo u výrobcu. Vďaka svojmu 100%-prírodnému zloženiu sa nemusíte obávať vedľajších účinkov a tablety na potenciu môžete pokojne užívať aj dlhodobejšie.

Ďalšie možnosti na podporu plodnosti

Možností, ako zvýšiť svoju plodnosť je niekoľko. Vrátane užívania výživových doplnkov na podporu plodnosti by ste mali obmedziť fajčenie, alkohol či lieky – lieky, ktoré nemusíte nutne užívať, skúste obmedziť na minimum, alkohol a fajčenie skúste obmedziť úplne. Snažte sa zdravo stravovať, vyhýbať sa mastným, tučným a vyprážaným jedlám – nahraďte ich zeleninou, ovocím a ľahšími jedlami. Skúste obmedziť nosenie teplého oblečenia vtedy, keď to nie je potrebné, nakoľko spermie nemajú rady vysoké teploty. Nezabúdajte sa tiež viac hýbať a cvičiť, podporíte tým svoj zdravotný stav celkovo.

Aj keď to znie možno náročne, skúste si dopriať viac oddychu a znížiť stres – toto sa týka najmä mužov, ktorí sú pod veľkým časovým alebo pracovným tlakom. Vyskúšajte sa venovať príjemnejším veciam, ako napríklad praktizovať pohlavný styk častejšie, pokiaľ je vaša erekcia v poriadku.

Tento článok nie je autorským obsahom BratislavaDen.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk