Výskum dokázal, že fotografovanie zhoršuje pamäť

Foto
shutterstock.com

Sústredenie sa na fotografovanie daného okamihu znižuje našu schopnosť zapamätať si fotografovaný objekt či scénu. Fotografovanie priblížených detailov však pamäť naopak zlepšuje.

Významné udalosti, oslavy či cestovanie si v dnešnej dobe mnoho ľudí bez fotoaparátov ani nevie predstaviť. Posadnutosť so zachytávaním každého detailu šťastných či zaujímavých udalostí však podľa najnovšieho výskumu môže zničiť našu schopnosť si ich zapamätať. Vedecký tím doktorky Lindy Henkel z Fairfield University v Connecticute nedávno dokázal, že cvakanie spúšte namiesto plného sústredenia sa na daný okamih, zabraňuje trvalému ukladaniu spomienok.

[captionid=“attachment_43604″align=“alignright“width=“640″]
foto
shutterstock.com

shutterstock.com[/caption]„Ľudia tak často takmer bezmyšlienkovite vyťahujú fotoaparáty, aby zachytili daný moment a to až v takom rozsahu, že často zmeškajú, čo sa deje priamo pred nimi. Keď sa spoliehajú na to, že moderné technológie si udalosti zapamätajú namiesto nich, nemajú potrebu plne sa sústrediť a to môže mať negatívny dopad na to, ako dobre si tieto zážitky zapamätajú,“ uviedla vedúca výskumu Linda Henkel.

Výsledky prieskumu vychádzajú z experimentu, ktorý tím uskutočnil v múzeu Bellarmine Museum of Art. Návštevníkov rozdelili do dvoch skupín – jedna mala k dispozícii fotoaparáty, druhá si exponáty prezerala bez moderných technológií. Na druhý deň sa podrobili testu pamäte. Skupina s fotoaparátmi v oblasti opisu detailov vystavovaných predmetov pohorela. Návštevníci, ktorí mali zakázané používať fotoaparáty, si exponáty pamätali oveľa lepšie.

Druhá časť výskumu však priniesla zaujímavý zvrat. Výsledky dokázali, že fotografovanie vybraného detailu pomocou priblíženia či makro obrazu spôsobuje lepšie zapamätanie si nielen vybraného detailu, ale aj zvyšku predmetu, ktorý sa na fotografiu nezmestil. „Tieto výsledky dokazujú, že obyčajný pohľad a pohľad cez hľadáčik fotoaparátu nie sú rovnaké,“ uviedla Henkel.

Americký tím pokračuje vo výskume, aby zistil, či aj fotografovaný objekt prípadne prítomnosť fotografa na vlastných fotografiách nejakým spôsobom ovplyvňujú našu dlhodobú pamäť. Preskúmať chcú aj to, či aktívny výber toho, čo fotografujeme, ovplyvňuje to, čo si pamätáme.

www.telegtaph.co.uk

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk