Vneste do bytu harmóniu, zbavte sa haraburdia a nespite oproti dverám

Vneste do bytu harmóniu, zbavte sa haraburdia a nespite oproti dverám
Vneste do bytu harmóniu, zbavte sa haraburdia a nespite oproti dverám Foto: ilustračné, GettyImages

Vojdete do miestnosti a hneď viete. Buď je vám tam dobre, cítite sa uvoľnene a príjemne. Alebo nie. Niektoré priestory vzbudzujú úzkosť a vnímame ich negatívne. Rozdiely pritom často spočívajú v maličkostiach, ktoré je možné jednoducho zmeniť.

Feng-šuej je prastaré čínske učenie, ktoré pôvodne slúžilo farmárom na nájdenie toho najlepšieho miesta na sadenie rastlín v snahe dočkať sa čo najbohatšej úrody. Postupne sa ale prenieslo aj do interiérov a stalo sa základom premýšľania o harmonickom bývaní. V preklade ona dve slovíčka znamenajú vietor a voda a vyjadrujú podstatu feng-šuej, teda že životodarná energia čchi musí voľne prúdiť a nič by jej nemalo stáť v ceste. Ide samozrejme len o zjednodušený výklad celého učenia, ktoré ale na pochopenie, čo môžete vo svojom byte či dome zmeniť, aby ste sa v ňom cítili lepšie, postačí.

Tu je päť základných pravidiel, ktoré môžete začať realizovať ešte dnes. Rozdiel spoznáte často okamžite.

1. Poriadok

Harmónia vytvára pokoj v mysli, čo je základom spokojného života. Mnoho ľudí vie žiť v neporiadku, ktorý však súlad jednoducho nevytvára. Skúste sa rozhliadnuť po svojom byte. Koľko zbytočných maličkostí v ňom je- na poličkách, skrinkách, stole… Naozaj to všetko k životu potrebujete?

Prvé, čo teda treba urobiť, je jednoduché upratovanie. Zbavte sa všetkého, čo vám neprináša úžitok či radosť. Uvidíte, ako sa vo svojom byte razom voľne nadýchnete a uvoľníte tým priestor všetkému novému a pozitívnemu. Z hľadiska feng-šuej nie je dobré mať doma akékoľvek uschnuté či zvädnuté kvety, staré krabice, papiere či nefunkčné prístroje a rozbité veci. Nielenže zaberajú zbytočne miesto, ale aj zaplavujú byt negatívnou energiou.

2. Usporiadanie sedenia

Sedacia súprava či kreslo v obývačke by nikdy nemali stáť voľne v priestore, tam sa nikomu nesedí dobre. Energia vždy prúdi hlavne medzi oknom a dverami a nič by jej nemalo stáť v ceste. Ani vy. Sedenie v izbe by teda malo byť umiestnené tak, aby všetci sedeli pokiaľ možno chrbtom k stene a videli pritom na dvere.

3. Farby a živly

Tmavé a krikľavé farby či ostré kontrasty nie sú podľa feng-šuej zdrojom pohody. Ľudia sa lepšie cítia medzi prírodnými a svetlejšími odtieňmi predovšetkým zelenej, žltej, oranžovej, modrej, šedej či hnedej. Čo sú aj farby symbolizujúce päť základných živlov – drevo, oheň, zem, kov a vodu. Aj tie by mali byť v interiéroch zastúpené pokiaľ možno v rovnováhe, žiadna by nemala príliš dominovať.

4. Spálňa

Vneste do bytu harmóniu, zbavte sa haraburdia a nespite oproti dverám
Vneste do bytu harmóniu, zbavte sa haraburdia a nespite oproti dverám Foto: ilustračné, GettyImages

Miestnosť, kde spíte, je vašim útočiskom a zázemím. Miestom, kde sa každý potrebuje cítiť maximálne bezpečne a dobre. Posteľ by mala byť umiestnená podobne ako sedacia súprava, teda tak, aby ste z nej videli na dvere, avšak nie priamo proti nim. A tiež nemá byť pod oknom, nielen preto, aby na vás neťahalo, ale aj kvôli prúdeniu čchi. Farebnosť by mala byť čo najviac upokojujúca. V manželskej spálni sa odporúča všetko identicky zduplovať – teda napríklad dať po oboch stranách postele rovnaké nočné stolíky aj lampičky – vnáša to medzi partnermi harmóniu.

5. Útulnosť

Príjemný pocit navodzujú látkové vankúše, prírodné materiály, mäkké svetlo napríklad z lampičky, závesy v tlmených odtieňoch a kvety. Niekedy stačí pridať len jednu z týchto vecí a atmosféra miestnosti sa okamžite premení. Vyskúšajte to a uvidíte sami!

Zdroj: www.prozeny.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk