Vláčna vianočka, ktorá vám bude naozaj chutiť!

Vláčna vianočka, ktorá vám bude naozaj chutiť!
Vláčna vianočka, ktorá vám bude naozaj chutiť! Foto: ilustračné, GettyImages

Upečte si vianočku, ktorá bude vláčna, voňavá a naozaj dobrá. Jej príprava si vyžaduje trochu trpezlivosti, ale rozhodne stojí za to.

V minulosti piekli gazdiné na Štedrý deň toľko vianočiek, koľko mala rodina členov. Tú prvú podľa zvyklostí dostával hospodár a delila sa aj medzi hospodárske zvieratá, aby sa im vyhli choroby a temné sily. Kysnuté cesto tiež symbolizovalo hojnosť a šťastie a svoj symbolický význam majú aj jednotlivé pramene, ktorých by malo byť podľa tradície deväť. Spodné štyri predstavujú element zeme, vody, slnka a vzduchu. Prostredný vrkoč prepája rozum, cit a vôľu a horné dva pramene symbolizujú lásku a múdrosť.

Bojíte sa, že sa vám pletenie vianočky nepodarí? Pozrite sa na názorné video, vďaka ktorému to hravo zvládnete. Koľko prameňov zvolíte, záleží len na vás:

Na čo si dať pozor?

Pokiaľ pravidelne pečiete múčniky z kysnutého cesta, príprava vianočky pre vás nebude nič zložité – jedinou výzvou môže byť splietanie prameňov. Pokiaľ máte skúseností menej, myslite na tieto dôležité body.
Pred prípravou vyberte suroviny z chladničky, aby mali izbovú teplotu. Maslo nechajte dostatočne zmäknúť, aby sa do cesta dobre zapracovalo.
Z mlieka, droždia, cukru a múky treba pripraviť kvások. Mlieko musí byť len mierne teplé, horúce by zničilo kvasinky z droždia a cesto by nevykyslo.
Na prípravu vianočky môžete použiť aj sušené droždie – na 500 gramov múky použite 1 vrecúško s hmotnosťou 8 gramov. V tomto prípade nie je potrebné pripravovať kvások – droždie len premiešate s múku a pridáte zvyšné ingrediencie.
Dajte si prácu s hnetením, cesto si žiada naozaj dôkladné prepracovanie – musí byť celistvé, hladké a nelepivé. Pokiaľ máte výkonného kuchynského robota, zverte prácu jemu.
Hrozienka zapracujte do cesta až na záver miesenia.
Misku s cestom prikryte fóliou alebo ľahko navlhčenou utierkou, aby počas kysnutia na povrchu neoschlo a počas pečenia nepopraskalo.
V polovici pečenia vianočku skontrolujte. Pokiaľ bude povrch príliš zlatistý či hnedý, prikryte ju alobalom.

Nadýchaná maslová vianočka

Čas prípravy: 60 minút + kysnutie a pečenie
Ingrediencie:
500 g polohrubej múky
250 ml mlieka
125 g masla
120 g krupicového cukru
1 vrecko vanilkového cukru
2 žĺtky
½ čerstvého droždia (21 g)
štipka soli
100 g hrozienok
50 g lúpaných sekaných mandlí
50 ml rumu
1 rozšľahané vajcia na potretie

Príprava:
1) Hrozienka zalejte rumom a nechajte namočené minimálne dve hodiny, ideálne do druhého dňa.
2) Maslo vyberte z chladničky aspoň hodinu pred prípravou, aby zmäklo. Chladené suroviny by mali mať izbovú teplotu. Všetky ingrediencie si vopred odvážte a pripravte do mištičiek alebo šálok – bude sa vám ľahšie pracovať.
3) Mlieko ohrejte, tak aby bolo mierne teplé (max. 40 ºC). Nesmú byť vriace ani horúce – príliš vysoká teplota by zničila kvasinky v droždí a cesto by nevykyslo.
4) Najskôr si pripravte kvások. Teplé mlieko nalejte do misky, pridajte rozdrobené droždie, 2 lyžice cukru, 2 lyžice múky (z odváženého množstva). Ľahko premiešajte a nechajte odpočívať 15-20 minút. Počas tejto doby sa droždie aktivuje, objavia sa bublinky, potom zmes začne peniť a zväčší svoj objem.
5) Vo veľkej miske premiešajte múku, štipku soli a krupicový aj vanilkový cukor. Potom pridajte žĺtky, zmäknuté maslo nakrájané na kocky a vzídený kvások. Vareškou, rukami alebo v robote vypracujte pružné, kompaktné hladké cesto, ktoré sa nebude lepiť na steny misky. Môže to trvať 15-20 minút, v robote zhruba o polovicu menej.
6) Hrozienka zlejte a zapracujte do cesta. Misku prikryte potravinárskou fóliou alebo navlhčenou utierkou, aby cesto neoschlo. Nechajte kysnúť 1-2 hodiny na teplom mieste, kým cesto nezdvojnásobí svoj objem.
7) Vykysnuté cesto premiestnite na veľmi jemne pomúčenú dosku a rozdeľte na rovnaké diely – ich počet závisí od toho, z koľkých prameňov chcete vianočku zapliesť. Jednotlivé diely vytvarujte do rovnako dlhých valčekov a zapleťte podľa návodu na začiatku tohto článku.
8) Vianočku premiestnite na plech vyložený papierom na pečenie a dôkladne po celom povrchu potrite rozšľahaným vajcom. Potom vianočku posypte sekanými mandľami.
9) Teplotu rúry nastavte na 180 ºC. Do vyhriatej rúry vložte vianočku a teplotu stiahnite na 160 ºC. Pečte 45-60 minút do zlatistej farby.

Zdroj: recepty.cuketka.cz, karolinafour.cz, www.denik.cz, www.dumazahrada.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk