Vedci zistili, v akom veku zabúdame detské spomienky

Mozog
www.techcabal.com

Najnovší výskum dokázal, že skoré rané udalosti, ktoré sa uskutočnia do tretieho roku nášho života, väčšina detí zabúda vo veku siedmich rokov.

Väčšina dospelých ľudí si nedokáže spomenúť na udalosti, ktoré sa odohrali v prvých rokoch ich života. Vedci teraz zistili, v akom veku začínajú detské spomienky blednúť a kedy miznú z pamäte úplne.

mozog
www.techcabal.com

Z výskumu vyplýva, že k výraznému zabúdaniu raných spomienok dochádza vo veku siedmich rokov. Hoci si väčšina trojročných detí dokáže spomenúť na to, čo sa udialo pred rokom, deti staršie ako sedem rokov si na prvé tri roky svojho života začínajú spomínať len hmlisto. Deti vo veku ôsmich a deviatich rokov si pamätajú len 35% z toho, čo zažili do 36. mesiaca ich života. Dôvodom je podľa psychológov skutočnosť, že práve v tomto veku sa mení spôsob tvorby spomienok.

Do veku siedmich rokov deti vo svojich spomienkach nemajú zmysel pre čas ani miesto. Okrem toho, hoci sú detské spomienky často veľmi živé, deti zabúdajú oveľa rýchlejšie ako dospelí, takže rané spomienky nemajú veľkú šancu na prežitie.

Profesorka Patricia Bauer spolu so svojím tímom niekoľko rokov sledovala skupinu 83 detí. Tie najprv navštívili laboratórium vo veku troch rokov a diskutovali o šiestich výnimočných udalostiach z ich minulosti, akými boli napríklad rodinné výlety, návšteva zoo či narodeniny. Výskumníci sa potom s deťmi stretli opäť, keď boli vo veku 5-9 rokov. Dostali otázky týkajúce sa tých istých udalostí a vedci takto zisťovali, na koľko detailov si spomínajú aj po rokoch.

Výsledky, ktoré boli zverejnené aj vo vedeckom magazíne Memory, dokázali, že 5-7-ročné deti si pamätali 63-72% detailov z raných spomienok. Naopak 8-9-ročné deti si spomenuli len na 35% informácií. Práve vek 7 rokov vedci označili za zlomový. Mladšie deti okrem toho vo svojich rozprávaniach nevedeli identifikovať miesto ani čas, staršie s tým nemali problém. Vedci to zdôvodňujú procesom, pri ktorom zapamätanie si novej informácie u detí automaticky vedie k zabudnutiu staršej.

„Môžeme predpokladať, že spomienky, ktoré vydržia do deviateho či desiateho roku života, keď sú schopnosti rozprávania rozvinutejšie, budú prístupné aj v neskorších rokoch života,“ dodala profesorka.

www.telegraph.co.uk

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk