Čas je neúprosný a zanecháva na našej pleti známky starnutia. Osvojte si správne návyky v starostlivosti o pleť a váš vek bude len číslom.
Rozdiely v našej pleti sú podmienené nielen geneticky, ale aj životným štýlom. Je veľmi dôležité či fajčíte, pravidelne konzumujete alkohol či máte dostatočný spánok. To všetko sú veci, ktoré môžete vy sama ovplyvňovať i zmeniť a sama sa pričiniť o krásnu a žiarivú pleť.
Zaspávajte s čistou pleťou
Jedno zo základným pravidiel v starostlivosti o krásu. Vždy večer pred spaním svoju pleť dostatočne odlíčte pomocou micelárnej vody či odličovacieho mlieka. Určite tvár neumývajte klasickým mydlom na ruky, ktoré pleť zbytočne vysušuje a make up vám z tváre aj tak dostatočne neodstráni. Rovnako nie je vhodné ani dlhodobé používanie antibakteriálnych mydiel, zničia vám bežnú bakteriálnu flóru. Pri výbere správneho odličovacieho prípravku berte do úvahy svoj typ pleti. Nikdy si však neľahnite s nečistou pleťou. Počas spánku pleť pracuje a organizmus využíva oddych na to, aby pokožka dokonale spracovala výživné látky. Pokiaľ si idete ľahnúť neodlíčená, pleť nemá možnosť voľne dýchať a tým aj urýchľujete procesy starnutia.
Nefajčite
Fajčiari majú desaťkrát viac vrások ako nefajčiari. Cigarety vám tak bez problémov pridajú aj desať rokov a pokožka získa po rokoch nezdravý sivý odtieň. Za ťažkosťami sa skrýva najmä zlé prekrvenie. Fajčenie zužuje cievy, spomaľuje sa tok krvi a pokožka nedostáva dostatočnú výživu. Jedna cigareta stačí na to, aby sa prúdenie krvi spomalilo na hodinu. Pleť fajčiara je tenšia a dehydratovaná. Výskumy navyše našli spojitosť medzi fajčením a akné. Až 40% všetkých fajčiarov má aj problémy s nečistou pleťou.
Pleťové masky na problematickú pleť
Rozmaznávajte okolie očí
Pokožka v okolí očí je veľmi jemná a je až o štvrtinu tenšia ako na iných partiách pleti. Neobsahuje takmer žiadne tukové tkanivo. Kvalita pokožky okolo očí nesúvisí s typom pleti, práve preto si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Do okolia očí jemne vklepte množstvo krému vo veľkosti šošovice, ktorú aplikujte vždy len na dolné viečko. Po zlej aplikácii či pri nadmernom množstve prípravku sa ráno môžete zobudiť s opuchom. Môže ísť o prejav podráždenia, prípadne alergie. Pleť hydratujte dostatočne zvonka i zvnútra. Len hydratovaná pleť bude vyzerať zdravo. Vlhkosť v pokožke udržuje kyselina hyalurónová. Výborne viaže vodu a dokáže prijať až stonásobok svojej hmotnosti. Vekom však prirodzená tvorba kyseliny hyalurónovej klesá a pokožka schne, preto si vyberajte krémy, ktoré majú túto látku v sebe obsiahnutú.
Správny výber krému
Pri voľbe krému majte na pamäti svoj typ pleti a vek. Suchá pokožka ocení mastnejšie krémy, mastná ľahšie, ktoré upravia tvorbu mazu a zároveň neupchajú póry. Citlivá pleť má rada jemné neparfumované, hypoalergénne krémy. Na mladú pleť nepoužívajte preventívne krémy proti starnutiu, ktoré ju len zbytočne zaťažia. O správnom výbere sa môžete poradiť aj so svojou kozmetičkou.
Sad Janka Kráľa v Bratislave - najstarší verejný park v strednej Európe
Aknóznu pleť neošetrujte alkoholom
Väčšina ľudí s problematickou pleťou má tendenciu svoju pleť vysúšať. Najčastejšie siahnu po prípravkoch s obsahom alkoholu, prípadne po klasickom mydle. Nie je to však najlepší nápad. Pocit napätia neznamená, že ste si pleť dokonale očistili, ale signalizuje jej nadmerné vysušenie. Navyše zbavíte mazu len vrchnú vrstvu, mazovú žľazu to neovplyvní, skôr vyprovokuje na väčšiu činnosť. Vo všeobecnosti sa od prípravkov s obsahom alkoholu upúšťa. Nahradili ho prírodné výťažky, ktoré zapálené miesta dezinfikujú a upokoja. Ideálny je napríklad gáfor, čajovník či aloe vera.
Architektúra po Univerzite v Mlynskej doline
Pobyt na čerstvom vzduchu
Pleť potrebuje pre regeneráciu kyslík. Dvojnásobne to platí dnes, keď väčšina ľudí presedí celý deň pred počítačom. Prechádzka po čerstvom vzduchu podporuje obnovu pleti. Zrohovatená vrstva sa rýchlejšie odlupuje a výživné látky ľahšie preniknú do pleti. Vedci potvrdili, že pokožka si neberie kyslík len z krvného riečiska, ale dokáže to i priamo z vonkajšieho prostredia. Preniká do hĺbky približne 0,4 milimetra a práve tam stimuluje regeneráciu buniek. Ak vám vzduch nestačí, pomôžu vám pleťové krémy s obsahom kyslíka. Prípadne môžete zájsť na takzvanú oxyterapiu. Výsledkom hlbokého dýchania či kozmetického ošetrenia je svieža, hydratovaná pleť so zdravým odtieňom.