Top 10 'zdravých' potravín, ktoré vás môžu aj zabiť!

Jesť, stravovanie, výživa, žena
Thinkstock

Traduje sa o nich, že sú zdravé, a pritom práve naopak. Predstavujú nebezpečenstvo pre naše zdravie. Nenechajte sa zmiasť a odhaľte tieto najväčšie klamstvá o takzvaných zdravých potravinách.

O niektorých potravinách sa traduje, že prospievajú nášmu zdraviu. Napriek tomu, že neexistujú jednoznačné dôkazy o ich pozitívnom účinku. Poďme si posvietiť na desať takzvaných zdravých potravín, ktoré sú pre nás škodlivé.

1. Ovocné šťavy

Ovocné šťavy, ktoré nájdete v supermarkete, nie sú vždy to, čím sa zdajú byť. V niektorých sa síce skutočne nachádza ovocie, ale väčšinou v malom množstve. Zvyšok tvorí voda, umelé arómy a čo je dôležité – cukor. No aj keď pijete skutočnú ovocnú šťavu, nášmu zdraviu to až tak neprospieva. Prečo? Ovocná šťava nie je ovocie a spracovaním sa odstránia niektoré pozitívne látky, ako je napríklad vláknina. Šťava síce obsahuje vitamíny a vodu ako ovocie, no zostáva v nej aj cukor (napríklad pomarančový džús obsahuje rovnaké množstvo cukru ako Coca Cola) a keďže chýba vláknina, ktorá by pomohla cukor spracovať, dostane sa do vášho tela obrovské množstvo cukru, a to v krátkom čase. Konzumácia veľkého množstva cukru potom prispieva k vzniku mnohých chorôb, ako je cukrovka, obezita, kardiovaskulárne ochorenia a mnoho ďalších.

Radšej sa vyhnite ovocným šťavám a dajte si ovocie.

Záver: Väčšina ovocných štiav obsahuje rovnaké množstvo cukru ako nealkoholické nápoje sladené cukrom. Namiesto toho si dajte celé ovocie.

2. Celozrnný chlieb

Je pravda, že celozrnný chlieb býva zdravší než ten z rafinovanej pšenice, ale to však neznamená, že je pre nás i prospešný. Podobne ako cigarety s filtrom sú pre nás zdravšie ako tie bez filtru. Pšenica je hlavným zdrojom lepku v strave a veľká časť populácie môže byť naň citlivá. Imunitný systém ľudí, ktorí trpia touto precitlivenosťou, útočí na lepok bielkoviny v tráviacom trakte. To má na svedomí poškodenie sliznice tráviaceho traktu, bolesť, nadúvanie, únavu a iné zdravotné problémy.

Okrem toho istá štúdia tvrdí, že pšeničná vláknina môže spôsobiť v organizme zníženie dôležitého vitamínu D. Ďalšia štúdia prišla zase k nasledujúcim záverom. Celozrnný chlieb zvyšuje hladinu zlého cholesterolu až o 60 percent!

Záver: Aj celozrný chlieb je bohatý na lepok a môže spôsobiť zažívacie či iné zdravotné problémy. Takisto môže mať na svedomí nedostatok vitamínu D a zvýšenie zlého cholesterolu.

17 potravín, ktoré si poradia s pálením záhy

3. Nektár z agave

Populárne prírodné sladidlo, ktoré má nahradiť nezdravé jednoduché cukry. No je pre nás skutočne zdravé? Nektár z agave je považovaný za prospešný najmä kvôli nízkemu glykemickému indexu. Ale škodlivé účinky cukru majú len málo spoločného s glykemickým indexom. Hlavným negatívom nektáru je jeho neprirodzene veľké množstvo fruktózy. Príliš veľa fruktózy v strave môže spôsobiť najrôznejšie problémy, a to najmä u ľudí, ktorí ju nedokážu spracovať. Fruktóza sa metabolizuje v pečeni. Ak ju konzumujeme v nadmerných množstvách, mení sa glykogén fruktózy na tuk.

To môže spôsobiť stukovatenie pečene a iné druhy problémov, ako sú metabolické rezistencie k inzulínu a hormónov leptínu, čo v konečnom dôsledku vedie k obezite a cukrovke.

Kým cukor obsahuje 50% fruktózy, obsah fruktózy v Agave je až 90%. Keby nič iné, agáve je ešte horšie ako cukor!

Záver: Nektár z agave skrýva v sebe príliš veľké množstvo fruktózy, ktoré môže spôsobiť rovnaké problémy ako nadmerná konzumácia jednoduchých cukrov.

4. Nápoje pre športovcov

Tieto nápoje sú určené pre ľudí, ktorí po intenzívnom tréningu potrebujú doplniť energiu a látky stratené nadmerným potením. Preto obsahujú nasledujúce zložky:

Vodu – pre doplnenie stratených tekutín

Elektrolyty – na doplnenie elektrolytov, ako je sodík, ktoré boli stratené prostredníctvom potu.

Cukor – pre doplnenie energie po intenzívnom cvičením.

Však pravda je taká, že nepotrebujete žiadne ďalšie elektrolyty a väčšina ľudí konzumuje už aj tak veľa cukru, tak načo ho dopĺňať. Jedna fľaša Gatorade obsahuje viac ako 30 gramov cukru. Po cvičení sa napite radšej čistej vody, ktoré vaše telo potrebuje obzvlášť po náročnom tréningu.

Záver: Ak nie ste vrcholový športovec, radšej sa vyhnite takýmto nápojom. Nie sú pre vás potrebné a obsahujú zbytočne veľa cukru.

5. Rastlinné oleje

Výrobcovia ich propagujú ako potraviny, ktoré sú prospešné najmä pre naše srdce. A strach z nasýtených tukov sa uchopil sveta a zaviedol nás na mylnú cestu. Sú rastlinné oleje skutočne zdravšie ako iné tuky? Poďme si na ne posvietiť. Tieto oleje sa získavajú zo semien za použitia veľmi tvrdých metód spracovania, medzi ktoré patrí vysoké teplo, bielenie či pomocou toxických zmesí hexán rozpúšťadiel.

Tieto oleje tiež obsahujú veľmi veľké množstvo omega-6 mastných kyselín, oveľa viac, ako vôbec ľudia v priebehu evolúcie spotrebovali. Áno, samozrejme, naše telo potrebuje aj tieto mastné kyseliny, no vo veľmi malom množstve, aké sa napríklad nachádza v mäse či orechoch. Ak však budeme konzumovať príliš veľké množstvá týchto tukov, zvyšuje sa riziko vzniku zápalov, ktoré sú jednou z príčin vzniku mnohých chronických chorôb.

Záver: Priemyselné rastlinné oleje (okrem olivového) sú nezdravé a vedú k zápalom. Sú v podstate kľúčom k vzniku mnohých civilizačných chorôb.

6. Nízkotučné potraviny

Dáte sí nízkotučný jogurt alebo výrobok bez tuku a myslíte si, že ste spravili veľké plus pre svoje zdravie? Omyl. Tuky, ktorých sa tak bojíme a často neprávom, sa nahrádzajú inou zložkou, ktorá je omnoho škodlivejšia ako samotný tuk! Prečo potravina bez tuku vlastne chutí ako keby tuk obsahovala? Výrobcovia v snahe zachovať chuť tuku dochucujú výrobok rôznymi chemickými látkami, umelými sladidlami či obrovským množstvom cukru. V podstate dobré veci boli odstránené a nahradené škodlivými.

Záver: Vyhnite sa výrobkom, ktoré majú označenie „s nízkym obsahom tuku“ alebo „bez tuku“. Sú to nezdravé produkty, ktoré obsahujú veľa cukru alebo škodlivé látky.

7. Bezlepkové potraviny

Mnoho z nás v snahe vyhnúť sa lepku začalo používať ‚zdravé‘ bezlepkové potraviny. No je to skutočne tak? Ďalší mýtus. Namiesto lepku nachádzajúceho sa v obilí, sa používajú v týchto výrobkoch škroby, ako je napríklad zemiakový, kukuričný a podobne. Tieto škroby sú zvyčajne veľmi rafinované, čo spôsobuje výrazné kolísanie hladiny cukru v našom organizme. Rovnako ako potraviny s lepkom. Navyše tieto výrobky bývajú často doplnené cukrom a umelými látkami.

Toto sa však nevzťahuje na potraviny, ktoré sú prirodzene bezlepkové (mäso, zelenina).

Záver: Bezlepkové potraviny sú priemyselne spracované potraviny, ktoré nie sú o moc zdravšie než ich náprotivky obsahujúce lepok.

8. Margaríny

Ďalší dôsledok protitukového šialenstva je vyzdvihovanie takzvaných „zdravých“ náhrad masla. Napríklad margarín. Získava sa priemyselným spracovaním rastlinných olejov, o ktorých sme si povedali vyššie. Je margarín zdravší ako maslo? Nie. Maslo je vynikajúcim zdrojom butyrátu mastných kyselín a vitamínu K2. Obe tieto zložky majú pozitívne účinky na naše zdravie. Margarín obsahuje škodlivé zložky, ktoré nášmu zdraviu naopak neprospievajú. Istá štúdia dokonca tvrdí, že ak je maslo nahradené margarínom, vedie to k zvýšeniu rizika vzniku srdcového infarktu. Jeden z ukážkových príkladov, ako môže ‚zdravá‘ potravina skutočne zabiť. Nemyslíte?

Záver: Väčšina margarínov sú nezdravé potraviny, ktoré obsahujú umelé prísady. Jedzte radšej maslo.

9. Energetické tyčinky

Energetické tyčinky sú na tom podobne ako nápoje pre športovcov – väčšina ľudí ich nepotrebuje. Ak ste špičkovým športovcom, ktorý zúfalo potrebuje vysoký príjem bielkovín a jesť každé 2-3 hodiny, potom sú energetické tyčinky ako stvorené pre vás. Ak to tak nie je, radšej sa im vyhnite. Určite nimi nenahrádzajte bežné jedlá. Energetické a proteínové tyčinky majú síce vyšší obsah bielkovín ako čokoládové tyčinky, no inak obsahujú rovnaké nezdravé zložky. Nájdete v nich cukor, bielu múku, umelé sladidlá a podobne. Samozrejme existujú aj zdravé výrobky tohto druhu, treba však čítať etikety. V prípade ak ste hladní a ďaleko od domova, potom sú tieto energetické tyčinky určite lepším riešením ako hamburger s hranolkami.

Záver: Energetické a proteínové tyčinky sú často priemyselne spracované výrobky. Väčšina ľudí ich nepotrebuje, a v mnohých prípadoch obsahujú cukor a ďalšie nezdravé prísady.

Negatíva, ktoré v našom tele spôsobuje cukor!

10. „Zdravé“ raňajkové cereálie

Ďalší mýtus. Raňajkové cereálie pre nás vôbec nie sú zdravé. Dôvodom je, že obsahujú veľké množstvo cukru a rafinovaných sacharidov. Výrobcovia ich síce dopĺňajú syntetickými vitamínmi a zmesou celých zŕn, ale ak začnete deň s miskou cereálií, s vašou hladinou cukru to prudko zakolíše a vy zakrátko pocítite opäť hlad a chuť na ďalšie nezdravé jedlo plné sacharidov. A opäť pripomíname, že konzumácia veľkého množstva cukru má na svedomí prekyslenie organizmu a výskyt mnohých chorôb.

Zdroj: www.authoritynutrition.com

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk