Tínedžer prišiel na unikátny spôsob, ako nakŕmiť chudobných

Jedlo
SITA/AP

Program Waste No Food (Neplytvaj jedlom) vyvinul Kiran Sridhar ako 12-ročný.

Keď mal Kiran Sridhar 12 rokov, vyvinul originálny program, ktorý dokáže chudobným ľuďom zdarma ponúknuť kvalitnú stravu. O dva roky neskôr a po nakŕmení tisícok ľudí teraz expanduje svoj nápad aj do ďalších oblastí.

[captionid=“attachment_56431″align=“alignright“width=“640″]www.wastenofood.org[/caption]Program, ktorý spája nespotrebované jedlo z reštaurácií s charitatívnymi organizáciami, ktoré ho nevyhnutne potrebujú, dostal názov Waste No Food (Neplytvaj jedlom). „Reštaurácie občas usporadúvajú bankety a pripravia príliš veľa jedla. Supermarkety majú jedlo, ktoré je krátko po záručnej dobe. A farmy zasa nechcú platiť poplatky za zbieranie úrody, o ktorej nevedia, či ju budú vedieť predať, takže ju často nechávajú ležať na poliach,“ uviedol dnes už 14-ročný Kiran.

Prvák na strednej škole v San Franciscu uviedol, že až 11 miliónov ľudí v Kalifornii pravidelne hladuje. Nápad na program, ktorý by mohol túto situáciu zmeniť, mu v hlave skrsol po tom, ako sa zúčastnil dobrovoľníckej akcie v kostole Glide Memorial Church. Po krátkom plánovaní založil neziskovú organizáciu Waste No Food, v rámci ktorej sa mu v priebehu niekoľkých týždňov podarilo spojiť deväť reštaurácií a jednu farmu s dvomi charitatívnymi organizáciami, ktoré distribuujú zvyšky jedla chudobným a bezdomovcom.

„Keď ste hladní, sústredíte sa hlavne na hľadanie ďalšej potravy. Až keď uspokojíte tieto primárne potreby, môžete mať pozitívny prínos pre spoločnosť a ekonomiku,“ myslí si šikovný chlapec, ktorému sa vďaka programu podarilo nakŕmiť už vyše 4000 ľudí.

Jedlo
jedlo shutterstock.com

Program, ktorý najprv sústredil v oblasti Silicon Valley, teraz expanduje aj do San Francisca. Jeho hlavnou súčasťou je webová stránka, na ktorej reštaurácie a farmy uvedú, z akého jedla im zostali zvyšky a kedy je možné si ich vyzdvihnúť. Charitatívne organizácie zasa na svojich profiloch môžu uviesť, akých potravín majú nedostatok a vytvoriť žiadosť. Prehľadný systém následne pospája vhodné dvojice a uľahčí celý proces.

Mladík dúfa, že so správnym prístupom sa mu program čoskoro podarí rozšíriť nielen do zvyšku USA, ale aj ďalších krajín a nakŕmi tak hladných kvalitnými potravinami, ktoré by inak skončili v koši.

www.wastenofood.org, http://sanfrancisco.cbslocal.com

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk