Steatózu skoro nespoznáte, príznaky sú nenápadné. Rozpoznajte príznaky skôr, než bude neskoro

Steatózu skoro nespoznáte, príznaky sú nenápadné. Rozpoznajte príznaky skôr, než bude neskoro
Steatózu skoro nespoznáte, príznaky sú nenápadné. Rozpoznajte príznaky skôr, než bude neskoro Foto: ilustračné, GettyImages

Steatóza je názov pre stučnenie alebo stukovatenie pečene. Najčastejším dôvodom býva nadmerná konzumácia alkoholu, môžu ju však spôsobiť aj iné, menej známe faktory. Viete, ako sa táto, aj keď nenápadná, taká nebezpečná porucha prejavuje? Rozpoznajte príznaky skôr, než bude neskoro.

Pečeň je pre telo kľúčová

Pečeň je pre telo veľmi dôležitý orgán, ktorý plní niekoľko kľúčových funkcií. Sú najväčším žľazovým orgánom a hrajú kľúčovú úlohu v metabolizme a detoxikácii. Jednou z hlavných funkcií pečene je metabolizácia sacharidov, tukov a bielkovín. Pomáhajú tiež udržiavať rovnováhu glukózy v krvi. Ako už bolo spomenuté, pečeň je zodpovedná za detoxikáciu tela. Filtrujú krv a odstraňujú nežiaduce látky, čo je kľúčové pre udržanie celkového zdravia. Ďalšou funkciou pečene je skladovanie živín. Pečeň ukladajú glykogén, vitamíny a minerály, čím môžu poskytovať telu potrebné živiny v čase, keď sú potrebné. Pečeň tiež reguluje hladinu cholesterolu v tele a premieňa nadbytočný cholesterol na žlčové kyseliny. Poslednou, ale nemenej dôležitou funkciou pečene je produkcia žlče. Pečeň produkuje žlč, ktorá je uložená a vylučovaná do čriev.

Čo je steatóza pečene?

Steatóza je najčastejšia metabolická porucha pečene. Ide o ochorenie charakterizované nadmerným hromadením tuku v bunkách pečene. Mnoho ľudí si myslí, že toto ochorenie je spôsobené alkoholom, ale nemusí to tak vždy byť. V skutočnosti rozlišujeme dva druhy tejto choroby.

Prvá je, ako už bolo spomenuté, alkoholová steatóza. Tá je spôsobená nadmerným užívaním alkoholu. To môže spôsobiť hromadenie tuku v pečeni, čo môže vyvolať zápal a v extrémnych prípadoch aj cirhózu pečene. Stále častejšie sa ale objavujú prípady tzv. nealkoholovej steatózy, ktorá je spôsobená predovšetkým tým, že má jedinec oveľa vyšší príjem energie ako jej výdaj. Jednoducho povedané, táto choroba býva často spojená s obezitou, diabetom či vysokým krvným tlakom. Riziko sa ale zvyšuje aj u jedincov, ktorí trpia metabolickým syndrómom či poruchou metabolizmu tukov. Isté je, že či už je poškodenie pečene spôsobené alkoholom, alebo čímkoľvek iným, príznaky aj zdravotné komplikácie sú vo všetkých prípadoch takmer rovnaké.

Príčiny steatózy pečene

Nealkoholová steatóza pečene môže, okrem obezity a ďalších spomínaných problémov, vznikať kvôli nevyváženej strave s nedostatkom bielkovín aj podvýžive. Prekvapivo aj opačný extrém obezity, teda hladovania, neprispieva k zdraviu pečene v tomto kontexte. Ďalším faktorom môže byť užívanie niektorých liekov, ako sú antibiotiká, kortikoidy, salicyláty a lieky proti epilepsii. Stučnenie pečene môže nastať aj po chirurgickom zákroku čriev alebo pri ochorení žltačkou typu C. Všetky tieto faktory narúšajú absorpciu živín, čo môže viesť k poruche funkcie pečene.

Ako steatózu pečene spoznať?

Nealkoholová steatóza zvyčajne prebieha bez príznakov, a jej diagnóza často prichádza náhodne počas ultrazvukového vyšetrenia brucha alebo predoperačnej prehliadky. Pokiaľ dôjde k zväčšeniu pečene v dôsledku steatózy, môže sa prejaviť tlakom, ťahom, napätím alebo bodavou bolesťou pod pravým rebrom. K týmto symptómom môžu byť pridané pocity plnosti, únavy alebo striedanie hnačky a zápchy.

Ako pečeňovú steatózu riešiť

Úprava stravovacích návykov je v tomto prípade úplne kľúčová. Rozhodne by ste mali obmedziť príjem cukrov a nezdravých tukov a naopak zvýšiť pravidelnú fyzickú aktivita. V prípade obezity je skrátka vhodné aktívne pracovať na redukcii hmotnosti. Dôležité je tiež starostlivo riešiť ďalšie potenciálne zdravotné problémy, ako napríklad cukrovku alebo metabolický syndróm. Cieľom je zlepšiť stav pečeňového tkaniva a predísť tak vzniku rizikového zápalu.

Zdroj: www.svetzeny.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk