Šokujúci objav: Stredoveká masť je lepšia ako antibiotiká

Lieky, liečba, antibiotiká, choroba, liečenie, zdravie, tabletky,
Thinkstock

Výskumníci použili stredoveký recept na očnú masť z 9. storočia a výsledkami boli viac ako prekvapení.

Britskí vedci z Nottinghamskej univerzity vyskúšali proti meticilín-rezistentnému zlatému stafylokokovi (MRSA) recept na očnú masť zo stredovekej medicínskej knihy známej pod názvom Bald’s Leechbook, pomocou ktorej sa im v laboratórnych podmienkach podarilo zabiť až 90 percent týchto baktérií odolných voči väčšine bežne používaných antibiotík.

Časté užívanie antibiotík predstavuje vážnu hrozbu

Mikrobiologička Freya Harrison a jej tím sa rozhodli vyskúšať recept zo spomínanej knihy z deviateho storočia po tom, ako sa o ňom vedkyňa dozvedela od kolegyne Christiny Lee, ktorá sa na rovnakej univerzite venuje štúdiu staroanglických textov. Masť je zmesou obsahujúcou cesnak, pór, víno a kravské žlčové kyseliny, ktorá sa má nechať deväť dní v mosadznej nádobe. Vedci, v snahe o čo najvernejšie dodržanie pôvodnej receptúry, použili organické víno z historickej vinice, avšak namiesto mosadznej nádoby, ktorá by sa ťažko sterilizovala, umiestnili zmes do sklenených fliaš, pričom do nej vložili aj kúsky mosadze. Tá obsahuje meď, o ktorej je známe, že zabíja baktérie. Po deviatich dňoch zistili, že baktérie, ktoré sa prirodzene nachádzali na cesnaku a póre, táto zmes zabila. Následne ju preto vyskúšali na kúskoch kože z myší, ktoré infikovali MRSA. Masť dokázala zabiť 90 percent baktérií, čo je približne rovnaký výsledok ako pri vankomycíne, ktorý sa najčastejšie používa na liečbu infekcií spôsobených MRSA.

Mysleli sme si, že táto masť bude vykazovať malú antibiotickú aktivitu, pretože pri všetkých jej zložkách sa už vedecky dokázalo, že majú vplyv na baktérie. Avšak to, aká efektívna bola táto zmes, nás úplne šokovalo. Vyskúšali sme ju v náročných podmienkach, keď sme nechali baktérie vytvoriť husté populácie známe ako biofilm, v ktorých sú jednotlivé bunky tesne pri sebe a okolo seba majú vrstvu chrániacu ich pred antibiotikami. Ale na rozdiel od moderných antibiotík, táto masť má schopnosť preraziť aj túto ochrannú vrstvu,“ uviedla Harrison, ktorá spolu s kolegami následne požiadala Kendru Rumbaugh z Texas Tech University, aby tento experiment zopakovala. Podľa jej vyjadrenia táto zmes dosahuje „dobré, ak nie lepšie výsledky než tradičné antibiotiká„. Tím z Nottinghamskej univerzity chce preto teraz masť vyskúšať aj na ľuďoch.

Informácie pochádzajú z webstránok www.cnet.com a www.telegraph.co.uk.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk