Šokujúce slovenské štatistiky: Rozvod znamená chudobu

Manželstvo, kríza, rozvod, dvaja, problém, konflikt, manželia, hádka
shutterstock.com

Aktuálna štúdia skupiny Allianz zistila alarmujúce čísla. Priemerná Slovenka v súčasnosti pred oltár predstúpi vo veku 26 rokov a rozvádza sa ako 41-ročná. A pre mnohé z nich to znamená finančnú samovraždu.

Nelichotivé čísla, ktoré zistila najnovšia štúdia skupiny Allianz, ukazujú, že zmena statusu z vydatej na slobodnú je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré vplývajú na mieru chudoby starších žien. Klesajúci počet svadieb, zvyšujúca sa miera rozvodovosti a rastúca priemerná dĺžka života zásadne zvyšujú riziko, že ženy v dôchodkovom veku vyčerpajú svoje dôchodkové rezervy.

Odkázané na život bez partnera?

V roku 1970 sa na Slovensku sobášilo 8 párov na tisíc obyvateľov, dnes je to výrazne menej. Do manželstva vstúpi ročne niečo menej ako 5 párov z tisícky Slovákov. Priemer krajín Európskej únie je pritom 4,5 svadby na tisíc Európanov. Aj keď je každý pri vstupe do manželstva presvedčený, že je to navždy, nie každý manželský vzťah má šťastný koniec.

Navyše, miera rozvodovosti sa neustále zvyšuje, približne každá druhá svadba sa na Slovensku dnes končí rozvodom. Z priemerného 0,8 rozvodu na tisíc obyvateľov v roku 1970 sa tento pomer zvýšil až na 2,2 rozvodu na tisíc Slovákov v roku 2010.

Priemerná Slovenka tak v súčasnosti pred oltár predstúpi vo veku 26 rokov, pričom ak berieme do úvahy priemernú dĺžku manželstva končiaceho sa rozvodom, ktorá je niečo menej ako 15 rokov, rozvádza sa ako 41 ročná. Spoliehať sa teda na to, že si partneri na starobu finančne pomôžu, predstavuje značné riziko.

Prečítajte si aj: Ako stlmiť zlý dopad rozvodu na dieťa

Rozvod sprevádzajú finančné problémy

Skutočnosť, že rozvod má veľký dopad na finančný status potvrdzuje aj prieskum, ktorý je súčasťou štúdie. Ten sa uskutočnil medzi 2200 ženami vo vekovej skupine 24 až 75 rokov, pričom v ňom až 48 percent žien priznalo, že rozvod priniesol so sebou aj ich finančné problémy.

Podľa expertov na demografiu zo skupiny Allianz, staršie ženy čelia väčšej miere rizika chudoby až v 27 z 30 krajín OECD, keďže v týchto krajinách sa v chudobe ocitlo až 15 percent žien a iba 11 percent mužov. Na Slovensku si musí 8,4 percenta žien nad 65 rokov vystačiť s príjmom pod hranicou chudoby. V porovnaní s krajinami V4 sme na tom najhoršie, predbehla nás Česká republika (2,9 %), Poľsko (6,1 %) aj Maďarsko (6,6 %).

Spôsobuje to aj skutočnosť, že dôchodky žien sú nižšie ako dôchodky mužov. Ženy často pracujú za nižšiu mzdu a niekoľko rokov trávia mimo pracovného prostredia starajúc sa o deti či príbuzných, ktorí zostali na ich pomoc odkázaní. Ďalším dôvodom je častý nezáujem žien o finančné záležitosti rodiny, ktoré ponechávajú na pleciach manžela. Po jeho smrti sa tak dostávajú do finančných problémov, ktoré sú spôsobené ich slabou finančnou gramotnosťou.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk