Skvelé správy: Takto sa dá predísť slepote!

Oči, zrak, zdravie, pohľad, obočie, oko
Thinkstock

Poruchám zraku sa dá podľa odborníkov zabrániť až v prípade osemdesiatich percent.

Až 80 percentám prípadov zrakového postihnutia sa dá predchádzať. Kľúčom k ochrane zdravia očí a udržaniu vysokej kvality života je podľa oftalmologičky Marty Ondrejkovej prevencia.

Podľa svetových štatistík poruchami zraku trpí približne 250 miliónov ľudí, z ktorých 39 miliónov je nevidomých. „Slovenské štatistiky hovoria, že slepotou máme postihnutých asi 276 osôb, slabozrakosť oboch očí má 1407,“ priblížila Ondrejková, ktorá upozornila, že najčastejšou príčinou slepoty je vekom podmienená degenerácia. Významnou a častou príčinou porúch zraku je aj diabetická retinopatia, ktorá sa vyskytuje u približne 60 percent pacientov majúcich diabetes mellitus po 10 až 15 rokoch trvania ochorenia.

Nebezpečná retinopatia

Diabetická retinopatia je nebezpečná v tom, že aj jej závažná forma môže dlhodobo prebiehať asymptomaticky, to znamená pacient nemusí pociťovať žiadne komplikácie,“ upozornila primárka Špecializovanej nemocnice v odbore oftalmológia Monika Gajdošová. „Problémom je tiež to, že pacienti s cukrovkou a podozrením na diabetickú retinopatiu k očnému špecialistovi nezriedka prichádzajú neskoro. Nedostáva sa im tak adekvátna liečba zodpovedajúca dnešným možnostiam,“ doplnila lekárka.

Dve formy diabetickej retinopatie

Diabetická retinopatia má pritom dve formy, neproliferatívnu a proliferatívnu diabetickú retinopatia. Diabetikov môže postihnúť aj diabetický edém makuly, teda opuch sietnice, či krvácanie do sklovca. So zámerom skoršej diagnostiky týchto diabetických komplikácií vzniklo Reading centrum, ktoré predstavuje spoluprácu diabetologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni s II. Oftalmologickou klinikou FN F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a Špecializovanou nemocnicou v odbore oftalmológie OFTAL vo Zvolene. V Reading centre vyšetria pacientovi trpiacemu diabetom mellitus očné pozadie, následne fotografie zašlú do spomínaných kliník, kde ich vyhodnotia oftalmológovia. Takto odborníci vedia posúdiť, či pacientovi s cukrovkou hrozí porucha zraku. V prípade pozitívneho nálezu, pacienta odporučia na špecializované pracovisko. Od vzniku centra v novembri 2013 takto vyšetrili 1176 pacientov s cukrovkou.

Základom liečby je kompenzácia cukrovky, teda kontrola hladiny cukru v krvi,“ uviedla Gajdošová, ktorá tiež spomenula riešenia laserom. Tento druh zákroku sa však podľa lekárky nedá vždy použiť. „Našťastie máme nové možnosti, a to vnútroočné injekcie, kedy sa vlastne do oka priamo vpravia látky, ktoré spôsobujú liečbu opuchu sietnice,“ vyjadrila sa Gajdošová.

Celosvetový nárast porúch zraku

Výskyt zrakových porúch spôsobených nielen diabetom však celosvetovo narastá. Práve preto si Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na roky 2014 až 2019 stanovila Globálny akčný plán, ktorého hlavné ciele sú lepšia dostupnosť kvalifikovanej oftalmologickej starostlivosti a medziodborová spolupráca v manažmente chorôb očí. „Aj na Slovensku sa začína venovať viac pozornosti prevencii očných ochorení,“ potvrdila riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková. „Cieľom akčného plánu je do roku 2019 zredukovať výskyt týchto očných chorôb, ktorým sa dá predchádzať, minimálne o 25 percent oproti roku 2010,“ vyjadrila sa Sedláková. Na národnej úrovni zasa odborníci realizujú projekty ako napríklad Zdravé očko či Zdravé oči už v škôlke, ktorými sa snažia včasne zachytiť refrakčné poruchy v detskom veku. V prípade nedonosených detí sa zasa lekári zameriavajú na diagnostiku retinopatie nedonosených.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk